معرفی کتاب: «تاریخ پیدایش علم جدید»

نویسنده: ریچارد وستفال ـ ترجمه: عبدالحسین آذرنگ، رضا رضایی ـ نشر نی

 

ریچارد وستفال، نویسنده کتاب «تاریخ پیدایش علم جدید» را می‌توان یکی از برجسته‌ترین و پرکارترین پژوهشگران، و البته یکی از ستایشگران ایساک نیوتن دانست. از سال ۱۹۷۱ تا ۱۹۹۳ پنج کتاب درباره‌ی زندگی شخصی و علمی نیوتن نوشت و بارها در لایه‌های پیدا و پنهان حیات این دانشمند قرن هفدهمی کند و کاو کرد. وستفال، کار خود را با تحقیق درباره‌ی تاریخ علم آغاز کرده بود، اما به‌تدریج به قرن هفدهم میلادی علاقه‌مند و سرانجام تنها روی همین دوره صد ساله متمرکز شد؛ دوره‌ای که ایساک نیوتن در آن زندگی می‌کرد. از نگاه وستفال، نیوتن ـ ورای تمام عیب و ایرادهای شخصی و ناهنجاری‌های رفتاری ـ مهم‌ترین چهره‌ی تمدن غربی است؛ دانشمندی که با تحقیقات و نوشته‌هایش اثرات عمیقی بر عصر خود گذاشت و سیر دانش غربی را به دو دوره‌ی پیش و پس از خود تقسیم کرد.

کتاب «تاریخ پیدایش علم جدید» اواخر دهه ۷۰ میلادی انتشار یافت و خیلی زود مورد توجه محافل و انجمن‌های علمی و دانشگاهی قرار گرفت. وستفال در این کتاب نه چندان طولانی، به جستجوی پاسخ چند پرسش درباره‌ی زمینه‌ها و عوامل تکوین علوم جدید می‌پردازد و چگونگی تحول در علم اروپایی و تغییر نگرش دانشمندان این قاره و نیز چالش‌ها و تنش‌ها و اختلافات  آنان در قرن هفدهم را بررسی می‌کند.

اکنون بیش از دو دهه از مرگ وستفال می‌گذرد، اما نوشته‌های او ـ از جمله همین کتاب «تاریخ پیدایش علم جدید» ـ همچنان از اهمیت و اعتبار و ارزش برخوردارند و محققان تاریخ علم و علاقه‌مندان به شناخت ریشه‌های تکوین علوم جدید هنوز از خواندن آن‌ها بی‌نیاز نیستند. ارزش کار وستفال در این است که دانشمندان، حتی بزرگ‌ترین چهره‌های علمی را در بافت و بستر تاریخی آنان می‌بیند و فضای حاکم بر جوامع علمی آن عصر را به خوبی می‌شناسد و توصیف می‌کند. گفتنی است که این کتاب، قبل از نشر نی به همت انتشارات طرح نو و با عنوان «تکوین علم جدید» منتشر و در بازار کتاب ایران عرضه شده بود.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

یک + شش =