معرفی کتاب: «فلسفه علم» ـ نویسنده: نیکلاس کاپالدی ـ ترجمه: علی حقی ـ انتشارات سروش

 

نسخه فارسی «فلسفه علم» نیکلاس کاپالدی، که نخستین بار در سال ۱۳۷۷ و به همت انتشارات سروش روانه بازار کتاب ایران شد، هنوز کتاب بسیار جالبی است. آنقدر جالب که می‌توان آن‌ را برای مطالعه به همه علاقه‌مندان به چنین مباحثی پیشنهاد کرد. نه فقط برای زبان ساده و جذابی که نویسنده در روایت و بیان نظرات خود به کار گرفته است و نه حتی به خاطر ترجمه بسیار خوب و روان علی حقی. بلکه بیشتر به سبب ساختن تصویری از سیر پرفراز و نشیب دانش فیزیک و همه علوم وابسته و مرتبط به آن. سیری که از زندگی و افکار و دغدغه‌های ـ در آن زمان جسورانه و اکنون پیش‌پا افتاده ـ دانشمندان یونان باستان شروع می‌شود، قرن‌های متمادی و چالش‌های گوناگون را سپری می‌کند و سرانجام به دستاوردهای فیزیکدان‌های قرن بیستم می‌رسد.

کاپالدی مدتی به تدریس فلسفه در دانشگاه تولسا مشغول بود، اما در امریکا وی را بیشتر یک نویسنده (به مفهوم حرفه‌ای آن) می‌شناسند. او تاکنون بیش از پانزده جلد کتاب تالیف کرده است، و «فلسفه علم» یکی از بهترین‌های این فهرست به شمار می‌رود. وی در این کتاب علم فیزیک را به مثابه تلاشی پیگیر و مستمر در فهم معقول و منطقی و مستدل جهان می‌بیند و با مثال‌ها و مصادیق فراوانی که در جای جای کتاب می‌آورد بر این نگرش خود تأکید می‌کند.

چنان‌که در آغاز گفته شد، این اثر کاپالدی، ساده و ارتباط با آن بسیار آسان است. سادگی در این‌جا نه یک عیب و ایراد، که عاملی برای برتری کتاب بر برخی آثار مشابه محسوب می‌شود. زیرا تصویری گویا در ذهن خواننده می‌سازد و او را از درنگ بر مسائل پیچیده و دشوار نجات می‌دهد. می‌توان این کتاب را به عنوان نخستین کتاب و اولین گام به کسانی که به مطالعه در زمینه فلسفه علم فکر می‌کنند معرفی و پیشنهاد کرد.

1+

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

چهار × چهار =