معرفی کتاب: «فهم علم اجتماعی»

نویسنده: راجر تریگ ـ ترجمه: شهناز مسمی‌پرست ـ نشر گل آذین

 

راجر تریگ (Roger Trigg)، مدرس فلسفه دانشگاه وارویک (University of Warwick) انگلستان است. این کتاب او دربرگیرنده مهم‌ترین دغدغه‌های فلسفی‌اش درباره علوم اجتماعی و جستجوی پاسخ برای چند پرسش اساسی در این زمینه است. وی در «فهم علم اجتماعی» (عنوان اصلی: Understanding Social Science) با مسئله امکان شناخت و چگونگی آن مواجه می‌شود و با مجموعه‌ای از موضوعات دیگر مرتبط به آن همچون علمی بودن و عقلانیت و ارتباط میان این دو و همچنین تأثیر ارزش‌های فردی و جمعی بر شناخت نیز کلنجار می‌رود.

مثلا اینکه عقلانیت در بستر فرهنگی هر جامعه معنا پیدا می‌کند؛ مطالعه جوامع و افراد جز از طریق درک بافت فرهنگی و رخنه در جهان‌بینی آن‌ها به نتیجه نمی‌رسد. اینکه فهم دانشمندان از واقعیت خواه‌ناخواه تابع و متأثر از ارزش‌های آنان است؛ و آن‌ها هرچقدر خالصانه و صادقانه برای رسیدن به حقیقت تلاش کنند و هرچقدر از وارد کردن ارزش‌های خود به مطالعه بپرهیزند، بازهم جدایی کامل از ارزش‌ها برایشان ممکن نمی‌شود. ارزش‌های آن‌ها در فهم‌شان از امر واقع و در انتخاب‌هایی که به ناچار به آن دست می‌زنند اثر می‌گذارد. زیرا ما در این‌جا با انسان و ذهنیت او سر و کار داریم.

هرچند بیش از سه دهه از انتشار نخستین ویرایش این کتاب می‌گذرد، اثر راجر تریگ هنوز اثری معتبر و ارزشمند است. مرور فهرست این کتاب، مسیری را که خواننده همراه با تریگ در «فهم علم اجتماعی» طی خواهد کرد نشان می‌دهد. کتاب در دوازده فصل تنظیم شده است که به ترتیب عبارتند از: ماهیت علم، عینیت و جامعه‌شناسی شناخت، افراد و جامعه، فهم جامعه‌های دیگر، عقلانیت، امور واقع و ارزش‌ها، اقتصاد و جامعه، فرهنگ کارکرد و انطباق، زیست‌شناسی اجتماعی و جبرگرایی، بازارها و نهادهای اجتماعی، سنت و عقل، مبنای فلسفی علم اجتماعی.

1+

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

9 − سه =