معرفی کتاب: «پنجاه متفکر کلیدی در زمینه تاریخ» ـ نویسنده: مارنی هیوز ـ وارینگتن ـ ترجمه محمدرضا بدیعی ـ انتشارات امیرکبیر

 

کتاب «پنجاه متفکر کلیدی در زمینه تاریخ» پیشنهاد مناسبی برای علاقه‌مندان دانش تاریخ است؛ به‌ویژه برای کسانی که مسائل حاشیه و متن تاریخ‌نگاری را به اندازه خود «گذشته» جالب و مهم می‌دانند. این کتاب اثری است از مارنی هیوز ـ وارینگتن. نویسنده‌ای که هم «تاریخ» و مبانی و کارکردهای آن را می‌شناسد و هم ـ تا حدی ـ زبان و دغدغه‌ها و درگیری‌های ذهنی مورخان بزرگ و موثر را می‌فهمد. او در پیشگفتار آن، مشخصه اصلی یک چهره کلیدی را توضیح می‌دهد و می‌نویسد: «به نظر من، یکی از صفات بارز اندیشمند کلیدی این است که وی تردید کردن در مورد افکار و عقاید را به دیگران القا می‌کند» و می‌افزاید: «از این‌رو، من کوشیده‌ام متفکرانی را معرفی کنم که طرز تفکرشان در جامعه تاریخی عمیقا به منزله فراخوانی برای شک کردن، که باید به آن توجه کامل داشت، تلقی شده است». اما چرا؟ خود او به این پرسش هم پاسخ می‌دهد؛ «اگر انسان درصدد تحصیل حق فکر کردن به صورتی مشابه یا به صورتی دیگر است به چنین توجه کردنی نیازمند است و چنین فراخواندنی برای شک کردن مستلزم تلاش فراوان است».

این کتاب، در پنجاه فصل تنظیم شده است و ـ چنان‌که از عنوانش پیداست ـ هر فصل آن به یکی از این پنجاه متفکر کلیدی در زمینه تاریخ اختصاص دارد. نویسنده در بخش پایانی پیشگفتارش می‌آورد: «امیدوارم هر مقاله شما را با نمونه‌ای از علایق و طرز نگرش متفکر مورد نظر در برخورد با تاریخ گذشته و نحوه بررسی آن توسط دیگران (از جمله خودم) آشنا سازد. اینکه می‌گویم نمونه، به این دلیل است که این کتاب صرفاً شما را با خلاصه‌ای از نظرات هر متفکر آشنا می‌سازد و از پرداختن به جزئیات احتراز می‌ورزد».

8+

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

17 − یک =