کسب و کار علوم انسانی : اشتغال زبان و ادبیات فارسی

با همکاری گروه بردار؛

نشست چهارم زبان‌کاران و معرفی گروه نرم‌افزاری مریم

چهارمین نشست از سلسله‌نشست‌های «زبان‌کاران؛ زبان فارسی و فرصت‌های کارآفرینی»، یکشنبه، ۱۴ بهمن‌ماه، در سرای اهل قلم برگزار شد. این نشست به معرفی گروه «نرم‌افزاری مریم» اختصاص داشت. سلسله‌نشست‌های زبان‌کاران با محوریت زبان فارسی، به معرفی ظرفیت‌های اشتغال علوم انسانی می‌پردازد.

کسب و کار علوم انسانی

نشست با سخنرانی مهدی صالحی، آغاز شد. صالحی، دبیر انجمن ویرایش و درست‌نویسی، از بی‌توجهی صدساله نسبت به زبان فارسی گفت و ظرفیت‌های زبان فارسی را در حوزه‌های متعدد مثل زبان اداری، بحرانی دانست.

مرتضی تسخیری، تسهیل‌گر کسب‌وکار، سخنران دوم چهارمین نشست زبان‌کاران، از حوزه‌های کسب‌وکاری که در ایران مغفول مانده گفت؛ و به معرفی الگوهایی برای شناسایی این حوزه‌ها پرداخت:

  • کسب‌وکارهای نوین مبتنی بر وب هستند؛
  • این کسب‌وکارها نسبت به اکوسیستم پیش از خود، رفتار مخرب دارند؛
  • چنین کسب‌وکارهایی با دو مولفه «تولید آسان» و «توزیع سریع» شناخته می‌شوند.

در ادامه ناصر آذرشب، بنیان‌گذار موسسه نرم افزاری مریم، به ایراد سخن پرداخت. آذرشب از ایده طراحی نرم‌افزارهای تصحیح فونت در زبان فارسی گفت. آذرشب تجربه زیسته خود در طی مسیر کارآفرینی را شرح داد. وی از جرقه ایده طراح ینرمافزار گفت، وقتی که در یک شرکت نرم‌افزار مشغول کار بوده است و «به روز بودن از نظر برنامه» و «آشنایی با نیازهای مشتریان» را دو شناختی دانست که تجربه فروش در آن شرکت به او داده است.

آذرشب با توجه به نقائص نرم‌افزارهای تایپ، ایده طراحی نرم‌افزاری مناسب فونت فارسی را پرورش می‌دهد و اجرایی می‌کند.

امیرمهدی مصلحی، سخنران چهارم نشست بود. مصلحی، طراح فونت میرزا و از همکاران شرکت نرم افزاری مریم، نیز درباره تجربه زیسته خود در مسیر طراحی فونت میرزا گفت.

مصلحی طراحی فونت آمیرزا را «پایان‌نامه هنری» خود خواند و از تجربه طراحی فونت‌هایی پیش از آمیرزا گفت.

در ادامه نشست، تقدیم لوح های تقدیر به ناصر آذرشب، بنیان‌گذار شرکت نرم‌افزاری مریم؛ مرتضی تسخیری، هم‌بنیان‌گذار کاست و تسهیل‌گر کسب‌وکار؛ امیرمهدی مصلحی، طراح فونت؛ و شکوفه صابونیها، از همکاران شرکت نرم‌افزاری مریم، توسط دکتر حمید حیدری، دبیر کارگروه کاربردی سازی علوم انسانی و اجتماعی، صورت گرفت.

چهارمین نشست زبان‌کاران، با ثبت عکس دسته‌جمعی حضار به پایان رسید.

نشست های زبانکاران
کسب و کار علوم انسانی

سلسله نشست‌های زبان‌کاران با هدف معرفی ظرفیت اشتغال علوم انسانی با محوریت زبان فارسی برگزار می‌شود. این رویداد با همکاری گروه بردار، ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز، انجمن ویرایش و درست‌نویسی، موسسه ویراستاران، موسسه خانه کتاب و موسسه سرای اهل قلم برگزار می‌شود.

برای اطلاع از زمان رویدادهای زبان‌کاران، کانال کاربردی سازی علوم انسانی را دنبال کنید.

گفتنی است در نشست نخست زبان‌کاران به معرفی بازی امیرزا اختصاص پرداخته شد. آمیرزا نخستین بازی دیجیتال به زبان فارسی است که بالغ بر ۱۲ میلیون کاربر فعال دارد. این بازی، برای کاربران، فرصتی جهت ارتقا شناخت از زبان و واژه‌های فارسی فراهم کرده است.

نشست دوم زبان‌کاران به شبکه مترجمین ایران اختصاص داشت که طی آن ظرفیت‌های ترجمه و اشتغال در این زمینه را از طریق شرکت بزرگ شبکه مترجمین ایران، معرفی شد.

در نشست سوم زبان‌کاران نیز اشتغال زبان و ادبیات فارسی از طریق شرکت عصر داده‌پرداز گویا بررسی شد. این شرکت به ارائه خدمات دیجیتالی مرتبط با صوت و گویش به زبان فارسی می‌پردازد.

فاطمه مرتضوی/

1+

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

سیزده − 11 =