علوم انسانی دیجیتال

با نرم‌افزارهای کاربردی علوم انسانی دیجیتال در حوزه‌های تاریخ، سیاست و فضای شهری آشنا شویم

نویسنده: محمدرضا ملکی

تخمین زمان مطالعه: ۶ دقیقه


علوم انسانی دیجیتال حالا به ما این امکان را داده است که به حجم وسیعی از داده‌های تاریخی به‌صورت آنلاین دست پیدا کنیم تا بتوانیم نحوه‌ی تکامل زبان را به‌راحتی موردمطالعه قرار بدهیم و با کمک ابزارهای دیجیتال می‌توانیم به آن فائق بیاییم. کاربرد علوم انسانی دیجیتال و ابزارهای رو به پیشرفت آن، ما را قادر ساخته است که داده‌های گسترده‌تر و بیشتری را هر چقدر متمایز و مختلف، مورد بررسی قرار داده و از آن‌ها استفاده نماییم. در ادامه چند کاربرد علوم انسانی دیجیتال را معرفی و بررسی خواهیم کرد.


علوم انسانی دیجیتال یکی از پیامدهای وجود ابزارهای دیجیتال و تکنولوژی است که به مقوله‌هایی مانند هنر، موسیقی، ادبیات، تاریخ و فلسفه و بسیاری رشته‌های دیگر کمک‌های شایانی می‌کند. گستره‌ی تعاریف مربوط به علوم انسانی دیجیتال بسیار وسیع است و یافتن یک تعریف واحد برای دقیق‌تر گفتن از مفهوم علوم انسانی دیجیتال کار مشکلی است.

با این حال می‌توان گفت کاربرد علوم انسانی دیجیتال شامل، دیجیتال کردن، تحلیل و نمایش محتوای علوم انسانی است. برای مثال بهتر می‌توان گفت علوم انسانی دیجیتال می‌تواند دیجیتال کردن متون باستانی و کهن، ساخت کتابخانه‌های رایانه‌ای، تهیه نقشه‌ی دیجیتال از محل‌های فرهنگی و تاریخی و یا نمایش دادن مفاهیم سیاسی و اقتصادی را انجام دهد.

علوم انسانی دیجیتال حالا به ما این امکان را داده است که به حجم وسیعی از داده‌های تاریخی به‌صورت آنلاین دست پیدا کنیم تا بتوانیم نحوه‌ی تکامل زبان را به‌راحتی موردمطالعه قرار داده و یا نقشه مکان‌های باستانی را به‌راحتی با یکدیگر مقایسه کرده و با مکان‌های امروزیان تطبیق بدهیم و بسیاری از موارد دیگر را به کمک ابزارهای دیجیتال به آن فائق بیاییم.

کاربرد علوم انسانی دیجیتال و ابزارهای رو به پیشرفت آن،  ما را قادر ساخته است که داده‌های گسترده‌تر و بیشتری را هر چقدر متمایز و مختلف، مورد بررسی قرار داده و از آن‌ها استفاده نماییم. در ادامه چند کاربرد علوم انسانی دیجیتال که در جهت اهداف تحقیقاتی مورداستفاده قرار گرفته‌اند را معرفی و بررسی خواهیم کرد.

  • سفر به دل تاریخ با علوم انسانی دیجیتال

Pelagios Commons: یک جامعه مجازی که به کاربران اجازه می‌دهد که مقوله‌های تاریخی را از طریق ارجاع به مکان‌های جغرافیایی نشانه‌گذاری کنند. متن‌ها، پایگاه‌های داده، تصاویر، نقشه‌ها و موارد دیگر از طریق مکان‌های جغرافیایی که به ارجاع می‌دهند این اجازه را به کاربران مختلف می‌دهد که اطلاعات مختلفی را در مورد یک مکان خاص دریافت کنند.

این پلتفرم در واقع نوعی داده‌های لینک شده‌ی آنلاین است که به کاربران خود اجازه می‌دهد در مورد مکان‌های باستانی اطلاعات جامع‌تری دریافت کنند. درحالی‌که این پلتفرم به کاربران اجازه می‌دهد که مکان‌های خاصی را نشانه‌گذاری کنند، پلتفرم نقشه‌ی موجود در این پروژه، همانند یک موتور جستجو عمل کرده و به محققان اجازه می‌دهد که داده‌های موردنیاز برای پژوهش خود بیابند.

  • یونان باستان در فضای دیجیتال

ToposTex: بسیاری از ما با نام‌هایی مثل تروی، آرگوس و … آشنا هستیم. حال در نظر بگیرید که بتوانید تحت یک پلتفرم خاص در میان همین نام مکان‌های اساطیری یاد شده جستجو کنید و متن‌هایی که در آن‌ها این اسم‌ها مورد ارجاع قرار گرفته است را نشانه‌گذاری کنید.

توپوتکست یک محیط کاربری دیجیتال است که به کاربران خود اجازه می‌دهد که مکان‌های مختلف در اساطیر یونان باستان را موردمطالعه قرار داده و جستجو کرده و همین‌طور تصاویر و متون مربوط به آن را نیز نمایش می‌دهد. این محیط کاربری می‌تواند شامل جستجوی شهرهای باستانی، عبادتگاه‌ها، قلعه‌ها، موزه‌های مختلف و همین‌طور محل‌های اکتشافی‌ای باشد که در محیط یونان باستان یافته شده است.

این پلتفرم به‌صورت اپلیکیشن همراه عرضه شده است و در کنار یکی دیگر از نرم‌افزارهای ساخته‌شده توسط سازنده‌اش می‌تواند به کاربر به‌عنوان یک مسافر دنیای یونان باستان تصاویر زیادی را نشان دهد.

  • تاریخ مصور آنلاین

Mapping Jewish LA: این پروژه درواقع ابزاری دیجیتالی است که به کاربران اجازه می‌دهد از رسانه‌های مربوط به محله‌ی یهودی‌نشین لوس‌آنجلس بازدید کرده و چشم‌اندازها، صداها، محله‌ها و آرشیوی از شاعرها و نقشه‌های متفاوت و عکس‌های ترمیم‌شده و … را ببینند.

این پروژه در واقع ماحصل همکاری کتابخانه دانشگاه ucla و دانشگاه کالیفرنیای جنوبی است و به صدها آرشیو مختلف دسترسی دارد. مدل به‌کاررفته برای طراحی این بستر نرم‌افزاری به هر کاربر اجازه می‌دهد که یک محل و شهر را انتخاب کرده و در همان دوره‌ی زمانی موردنظر خود فضای شهری را دیده و مورد بررسی قرار دهد. این پروژه یکی از مهم‌ترین مثال‌های استفاده از علوم انسانی دیجیتال برای حفظ تاریخ و فرهنگ و مطالعه‌ی نحوه تکامل آن در طول رشد و پیشرفت یک جامعه است.

  • بازنمایی سیاست در علوم انسانی دیجیتال

Visual Librarian: پروژه‌ای که توسط آن داده‌های رأی‌گیری‌های سیاسی به‌گونه‌ای نمایش داده می‌شد که کاربران بتوانند نظرات مختلف کاندیدهای ریاست جمهوری آمریکا را مورد بررسی قرار بدهند. این داده‌ها همین‌طور کمک می‌کردند که در دوران فعالیت هر کاندید منتخب میزان صحت ادعاهای آن‌ها نیز مورد بررسی قرار بگیرد.

در کنار نتایج یادشده‌ی این پروژه، این اجازه به کاربران داده می‌شد تا میزان حقیقت و صحت ادعاهای مطرح‌شده را حدس زده و میزان واقعی آن را توسط نمودارهای مختلف دیده و مورد بررسی قرار دهند. هدف از پروژه‌هایی ازاین‌دست نشان دادن ابعاد مختلف و پیامدهای گفتگوهای سیاسی ست که به‌راحتی تن به بررسی نمی‌دهد و به‌راحتی نتایج آن قابل نشان دادن نیست.

این ابزار یکی بهترین مثال‌ها برای نشان دادن کاربرد علوم انسانی دیجیتال برای نشان دادن مفاهیم پیچیده و موضوعات مختلفی است که در جامعه به‌صورت مستقیم می‌توانند بروز و ظهور داشته باشند.

  • بهبود فضای شهری با علم داده‌ها

NYU Smart cities: این ابزار برآمده از علوم انسانی دیجیتال توسط افرادی که در زمینه‌ی علوم شهری تخصص دارند ساخته شده است و هدف آن طبق گفته‌های سازنده‌های آن افزایش کیفیت زندگی شهری از طریق استفاده از قدرت جمع‌آوری و تحلیل داده‌هاست.

هدف اولیه این پلتفرم استفاده از تحلیل داده‌ها و اینترنت اشیا برای بالاتر بردن کیفیت برنامه‌ریزی شهری و طراحی شهری است که به‌صورت مستقیم بر سطح کیفیت فردی نیز تأثیرگذار است. همین‌طور بر اساس نوع بازخوردهای محلی‌ای که از طریق داده‌های مختلف در زندگی شهری جمع آوری می‌شود، سعی می‌شود مشکلات بیشتری را برای حل تحت پوشش قرار دهند.

این روش باعث جمع‌آوری بازخوردهای افراد مختلف شده و پاسخ‌های تحلیل‌شده را پاسخ‌هایی مطمئن‌تر و دقیق‌تر می‌سازد.

منابع:

https://blog.kolabtree.com/digital-humanities/

1+

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

3 × چهار =