نمایشگاه کار و علوم اجتماعی

برگزاری نمایشگاه کار اتفاق جدیدی در کشورهای توسعه‌یافته نیست، اما از توجه به این موضوع در کشور ما تقریباً تنها یک دهه می‌گذرد؛ درحالی که برنامۀ دقیقی برای تمرکز بر نمایش بازار کار علوم اجتماعی و علوم انسانی وجود ندارد.

 نویسنده: تمنا منصوری

تخمین زمان مطالعه: ۷ دقیقه


چکیده: نمونۀ بارز تلاش چندین سالۀ ایران در راستای برقراری پیوند میان دانشگاه و بازار کار، برگزاری منظم نمایشگاه کار در دانشگاه صنعتی شریف بوده است. درحالی‌که برگزاری نمایشگاه‌های کار، رویداد تحسین‌برانگیزی است؛ اما ممکن است ما را از توجه به جنبۀ دیگر آن غافل کند؛ کم‌توجهی به نمایش بازار کار علوم غیرمهندسی. این یادداشت نگاهی دارد به چند نمونۀ جهانی از نمایشگاه‌های کار برای علوم اجتماعی و انسانی که از قضا همگی در یک کشور هستند.


بسیاری از نمایشگاه‌های کار که به معرفی فرصت‌های شغلی و فراهم سازی بستر مناسب برای جذب نیروی لازم می‌پردازند، بیش از آنکه به رشته‌های تحصیلی و زمینه‌های شغلی نظری و حتی فلسفی بپردازند، گرایش به جذب نیروی متخصص در زمینه‌های مهندسی، علوم، فناوری و ریاضی دارند. به عبارت ساده، آنها به دنبال افرادی هستند که ارتباط مستقیم حرفۀ آیندۀ آنها با صنعت و سودآوری اقتصادی یا ثبت اختراع و ابداع ملموس، روشن و شفاف باشد. با این وجود، در جهان کم نیستند نمایشگاه‌هایی که یا به طور ویژه برای رشته‌های علوم اجتماعی و علوم انسانی طراحی شده است یا دست‌کم بخشی از برنامه‌ها و فضاهای خود را به این عرصه‌ها اختصاص داده‌اند.

·         دانشگاه ایالتی ایلینوی، آمریکا

نمایشگاه فرصت‌های شغلی و کارآموزی در علوم اجتماعی که در ژانویۀ ۲۰۱۷ در این دانشگاه برگزار شد، فرصتی بود که در آن گروه‌های دانشگاهی علوم عدالت کیفری، علوم خانواده و مصرف‌کننده، علوم سلامت، سیاست و دولت، روان‌شناسی، جامعه‌شناسی و مدرسۀ عالی مددکاری اجتماعی میزبان این نمایشگاه رایگان و مشارکتی برای دانشجویان بودند.

همکاری این هفت گروه آموزشی که به طور تخصصی بر علوم اجتماعی متمرکز هستند، فرصت‌های مناسبی را برای شبکه‌سازی و ملاقات دانشجویان این رشته‌ها با آژانس‌ها و سازمان‌های مختلف فراهم می‌کند.

·         دانشگاه ایالتی میشیگان، آمریکا

کالج علوم اجتماعی در این دانشگاه از امکانی ویژه برخوردار است: شبکۀ خدمات شغلی. این شبکه به تمامی دانشجویان، از جمله دانشجویانی که در رشته‌های علوم اجتماعی، علوم رفتاری و اقتصاد مشغول به تحصیل هستند در پیدا کردن شغل و فعالیت‌هایی که با ارزش‌ها و علایق و توانایی‌های آنها سازگار است، کمک می‌کند.

مدرسۀ عالی عدالت کیفری در کالج علوم اجتماعی این دانشگاه هرساله برای دانشجویان و دانش‌آموختگان خود نمایشگاه کار برگزار می‌کند. به عبارت دقیق‌تر، هر سال حدود ۷۰ تا ۸۰ آژانس عدالت کیفری از دانشگاه ایالتی میشیگان بازدید می‌کنند تا دانشجویان را در مورد فرصت‌های شغلی سازمان‌های خود مطلع سازند. علاوه بر این، دانشجویان می‌توانند برای شرکت در مصاحبۀ آزمایشی ثبت‌نام کنند. این کار، آنها را با مصاحبۀ واقعی و چگونگی برخورد در یک مصاحبۀ شغلی از این نوع آشنا می‌کند.

در کنار این نمایشگاه ویژه، لازم است به اقدامات کلی این دانشگاه که زیر نظر شبکۀ خدمات شغلی انجام می‌شود، اشاره کنیم:

  • طراحی پلتفرم Handshakeمخصوص کارفرمایان و دانشجویان کنونی در مورد بازار کار رشتۀ مورد نظر
  • برگزاری کارگاه‌های مختلف در مورد چگونگی پیدا کردن شغل
  • تهیۀ رزومه، مهارت‌های مصاحبه، راهبردهای جست‌وجوی شغل و بازی نقش سفیر نمایشگاه کار توسط دانشجویان که موجب درگیر شدن هرچه بیشتر آنها در فرآیند میزبانی، خوش‌آمدگویی، کمک‌رسانی به کارفرمایان در طول برگزاری نمایشگاه و اطلاع یافتن از موارد مورد نظر و جذاب برای کارفرمایان به هنگام جذب نیرو و در یک کلام، ارتقاء رزومۀ آنها می­شود.

·         دانشگاه پیتسبرگ، پنسیلوانیا، آمریکا

امور دانشجویی این دانشگاه در واحد توسعۀ شغلی و کمک به پیدا کردن موقعیت‌های کاری، اطلاعات خوبی را در دسته‌بندی‌های مختلف با توجه به مخاطبان مختلف پایگاه اینترنتی خود، مانند کارفرما، کارآموز، دانشجو، استادان دانشگاه، ارائه می‌کند. نمایشگاه کار این دانشگاه در پاییز سال جاری (۱۹ و ۲۰ سپتامبر و ۴ اکتبر) در دو روز به صورت مجزا برای رشته‌های پایه (STEM) یعنی علوم پایه، فناوری، مهندسی و ریاضی و نیز یک روز برای رشته‌های کسب‌وکار، علوم انسانی و علوم اجتماعی برگزار خواهد شد.

گفتنی است دانشگاه پیتسبرگ علاوه بر این نمایشگاه، سه نمایشگاه کار دیگر را به صورت سالانه برگزار می‌کند: اکسپو رشته‌ها و گرایش­ها، نمایشگاه بهارۀ کار و نمایشگاه تابستانۀ کار و کارآموزی.

·         دانشگاه ماساچوست امهرست، آمریکا

کالج علوم انسانی و هنرهای زیبا در این دانشگاه، سپتامبر سال جاری نمایشگاه کارآموزی برگزار می‌کند که نوعی طرح ابتکاری کارآفرینی محسوب می‌شود. این نمایشگاه یک روزه با ارائۀ فرصت‌های شغلی محلی در زمینۀ هنر، مدیریت هنری و حوزه‌های غیرانتفاعی فرهنگی، موقعیت مناسبی برای دانشجویان است که با کسب تجربۀ دست اول، مهارت‌های حرفه‌ای خود را برای ورود به محیط کار واقعی بهبود ببخشند.

·         دانشگاه مری‌لند بالتیمور، آمریکا

این دانشگاه که به عنوان قسمتی از دانشگاه مریلند فعالیت می‌کند تا پایان سال جاری میلادی، نمایشگاه پاییزۀ کار و کارآموزی و نیز رویداد جذب نیروی کار گوناگون را با هدف استخدام متقضیان فرهنگ‌های مختلف در برنامۀ خود دارد. با اینکه دانشگاه مری­لند بالتیمور به طور خاص بر رشته‌های علوم طبیعی و مهندسی متمرکز است، اما با داشتن رشته‌های معدود در زمینۀ هنر و علوم انسانی، برنامه‌ها، رویدادها و نمایشگاه‌های شغلی متنوعی را به صورت سالانه برگزار می‌کند و در سایت خود اطلاع‌رسانی خوبی برای کارفرمایان شرکت‌ها، دولت و سازمان‌های غیرانتفاعی تدارک دیده است.

علاوه بر دو رویداد مذکور، این دانشگاه در رویداد دیگری با نام UMBC Connects بستر مناسبی را برای برقراری ارتباط و شبکه‌سازی میان سازمان‌ها و دو حوزۀ علوم پایه و ریاضی و نیز علوم اجتماعی و علوم انسانی به صورت مجزا فراهم می‌کند. هدف از این کار، دادن شانس شبکه‌سازی با دانشجویان هدف در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی و نیز دانش‌آموختگانی است که برای پیگیری حرفۀ خود با سازمان‌های غیرانتفاعی و فعال در حوزۀ علوم اجتماعی برگزیده شده‌اند.

برگزاری نمایشگاه‌های کار علاوه بر آنکه فرصت استخدام فوری را فراهم می‌کنند، منجر به جمع‌آوری بانک اطلاعاتی بزرگی از مجموعۀ رزومه­های افراد متخصص نیز می‌شوند که در بلندمدت می‌تواند نیاز جامعه به نیروی انسانی را رفع کند. در کشور ما سال‌ها است که چنین نمایشگاه‌هایی به صورت فیزیکی برگزار می‌شود؛ اما شکل آنلاین آن سن‌وسالی ندارد. بنابراین با توجه به جوان بودن این اقدام در مقایسه با نمونه‌های خارجی به ویژه آمریکا -که علوم اجتماعی و انسانی در آن جایگاه ارزشمند خود را یافته است- دور از انتظار نیست که متمرکز نبودن نمایشگا‌های کار داخلی بر رشته‌های علوم اجتماعی و انسانی هنوز به اولویت سیاست‌گذاری‌های علمی از یک‌سو و اقتصادی از سوی دیگر تبدیل نشده باشد.

گفتنی است دانشگاه علامه طباطبایی با برگزاری جشنوارۀ فرصت‌های شغلی «روشنا» یا راه‌اندازی و فعالیت دوبارۀ مرکز کارآفرینی و مرکز رشد و نیز برگزاری همایش‌هایی جسته و گریخته پیرامون تکنیک‌های ورود به بازار کار، بیش از سایر نهادهای رسمی آموزش عالی در حال پیمودن اولین گام‌ها در راستای پر کردن شکاف میان علوم اجتماعی و انسانی با تولید اقتصادی است.


منابع:

http://careers.umbc.edu/employers/career-fairs-events/

https://www.studentaffairs.pitt.edu/cdpa/employers/career-fair-recruiting/

https://www.umass.edu/hfa/event/fall-arts-humanities-internship-fair

https://events.illinoisstate.edu/event/2017-social-sciences-internshipjob-fair/

http://www.socialscience.msu.edu/about-us/event/criminal-justice-career-fair/?eID=69

 

 

2+

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

یازده − 4 =