‌‌معرفی کتاب

بانکِ تهیدستان: وام‌ های کوچک ، ابزار مبارزه با فقر جهانی ( Banker to the Poor )

معرفی شده توسط: زهرا نیک نام

نویسنده: محمد یونس

مترجمان: زهرا عنایتی، سهیل پورصادقی، علی بابایی و علیرضا خیری

انتشارات: دنیای اقتصاد


محمد یونس اقتصاددان مسلمان بنگلادشی با پژوهش‌های میدانی که در روستاهای فقیرنشین اطراف دانشگاه چیتاگونگ (دانشگاه محل تدریس خود) انجام داد به این نتیجه رسید که اعطای وام‌ های کوچک به فقرا از طریق بانک تخصصی فقرا (گرامین بانک) می‌تواند گامی مؤثر در جهت کاهش فقر در این روستاها باشد. این تلاش‌های مؤثر او در جهت فقرزدایی سبب شد تا در ۲۰۰۷ موفق به دریافت جایزه صلح نوبل شود.


درباره نویسنده

محمد یونس، اقتصاددان، متفکر بنگلادشی و از برجسته‌ترین پیشگامان مبارزه با فقر در سطح بین‌المللی و بنیانگذار بنیاد خیریه (بانک تخصصی فقرا) گرامین بانکGramin Bank  در بنگلادش است.

این اقتصاددان مسلمان بنگلادشی با پژوهش‌های میدانی که در روستاهای فقیرنشین اطراف دانشگاه چیتاگونگ (دانشگاه محل تدریس خود) انجام داد به این نتیجه رسید که اعطای وام‌های خرد به فقرا از طریق بانک تخصصی فقرا (گرامین بانک) می‌تواند گامی مؤثر در جهت کاهش فقر در این روستاها باشد. این تلاش‌های مؤثر او در جهت فقرزدایی سبب شد تا در ۲۰۰۷ موفق به دریافت جایزه صلح نوبل شود.

این کتاب حاصل پژوهش‌های میدانی یونس در روستاهای فقیر نشین بنگلادش است. در ۱۳ فصل تنظیم شده است و حاوی نکات کاربردی بسیاری در افزایش بهره‌وری فعالیت‌های خیریه‌ای است. همچنین می‌تواند منبع مهمی در فقرزدایی جهانی باشد. این کتاب پنجمین کتاب پرفروش دنیا در زمینۀ «توسعه اقتصادی» نیز محسوب می‌شود.

ویژگی‌های بانک تخصصی فقرا چیست؟
  • اعطای وام‌ های کوچک (Micro Credit )، بدون وثیقه به گروه‌های پنج‌نفرۀ فقرا با توجه به مهارت‌های فردی‌شان با هدف ایجاد کسب و کارهای کوچک و دستیابی به خودکفایی مالی تدریجی؛
  • تحت پوشش قراردادن اکثریت زنان فقیر و بیکار روستاهای فقیرنشین بنگلادش با اعطای وام به آنان؛
  • آموزش هریک از اعضای گروه‌های پنج‌نفره در حوزۀ کاری مرتبط شان (کشاورزی، دامداری، صنایع دستی و…) و در عین حال تأکید بر ارزش‌های اخلاقی و اجتماعی مانند انضباط شخصی، سخت‌کوشی، تعهد اجتماعی و رعایت اصول بهداشت فردی و اجتماعی در حوزۀ کاری آن‌ها.

این ویژگی‌های منحصر به فرد در این پروژه، سبب موفقیت آن در بنگلادش و در نتیجه تأسیس شعبه‌های متعددی از این بنیاد خیریه در بیش از ۵۰ کشور دنیا شد.

در ایران نیز تأسیس یک نهاد مالی مشابه گرامین بانک، از سوی بخش غیردولتی و در عین حال مطابق با ویژگی‌های بومی ایران می‌تواند تأثیر مثبتی در کاهش فقر داشته باشد.

 

برای آشنایی با کتب بیشتر به معرفی کتاب مراجعه کنید.

0

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

2 × 1 =