حقوق و تجاری سازی فناوری

پروژه حقوق تجاری‌سازی فناوری: 

دانشگاه سیراکیوز(Syracuse University)، دانشکدۀ حقوق


نویسنده: علی مهاجرانی

تخمین زمان مطالعه: ۶دقیقه


این پروژه دوره‌ای فشرده است که در خلال برنامۀ آموزشی حقوق دانشگاه سیراکیوز برگزار می‌شود و بر تجاری‌سازی فناوری متمرکز است. در این فرآیند یک مخترع، فناوری را توسعه می‌دهد تا جایی که محصول یا به بازار عرضه ‌شود یا به کارشناس سطح بالا ارائه گردد.


در دانشکدۀ حقوق دانشگاه سیراکیوز به مدت ۲۵ است که پروژه‌ای تحت عنوان برنامۀ حقوق تجاری‌سازی فناوری (به اختصار TCLP) با هدف توسعۀ تجاری فنّاوری ارائه می‌شود. بر این اساس در این پروژه دانشجویان به طور جدی بر حوزه‌های فنی، قانونی و تجاری ناظر بر کاربردی‌سازی علوم و دریافت فنّاوری‌های جدید متمرکز می‌شوند. این دوره، زمینه و سرمایۀ فکری لازم برای کار در شرکت‌های حقوقی، سازمان‌های دولتی، دفاتر و مؤسسات انتقال انرژی و شرکت‌های سرمایه‌گذاری را فراهم می‌آورد.

این پروژه دانشجویان را با مهارت و تجربه برای درک اهداف تجاری معاملات تجاری‌سازی فناوری و تسهیل نوآوری آشنا می‌سازد؛ همچنین به آن‌ها نشان می‌دهد که چگونه حقوق مالکیت فکری، شراکت و قرارداد می‌تواند در پیشبرد اهداف مشتری مؤثر باشد.

این پروژه دوره‌ای فشرده است که در خلال برنامۀ آموزشی حقوق دانشگاه سیراکیوز برگزار می‌شود و بر تجاری‌سازی فناوری متمرکز است. در این فرآیند یک مخترع، فناوری را توسعه می‌دهد تا جایی که محصول یا به بازار عرضه ‌شود یا به کارشناس سطح بالا ارائه گردد.

این برنامۀ کلاسی ترکیبی از دوره‌های درسی، مطالعۀ موردی، مباحثه، تمرینات و طراحی و همچنین پروژه‌های تحقیقاتی عملیاتی و کاربردی است. این دوره در دو سطح برگزار می‌شود؛ در سطح اول دانشجویان از طریق سخنرانی، تمرین، سمینار، مواد درسی با جهات فنی، حقوقی و تجاری عرضۀ فناوری به بازار آشنا می‌شوند. سطح دوم نیز یک دورۀ یادگیری عملی است که در طی آن دانشجویان به‌صورت واقعی با مشتریان در ارتباط هستند و مستقیم با چالش‌های فناوری و بازار و تشخیص مسائل قانونی و مقررات روبه‌رو می‌شوند.

در این مرکز بیش از ۲۰۰ پروژۀ تحقیقاتی ناظر بر فنّاوری از طرف دانشگاه‌ها و سازمان‌های توسعۀ فناوری و … انجام‌ گرفته است. اهمیت این مرکز را می‌توان در ارتباطی دانست که بین قوانین و حقوق راجع به تجاری‌سازی و کاربردی‌سازی علوم برقرار می‌کند.

شایان ذکر است که این مرکز همچنین دورۀ مطالعات حقوقی تجاری‌سازی فنّاوری با شرایط خاص را ارائه می‌کند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد رجوع کنید:       nysstlc.syr.edu/tclp

مرکز علوم ایالت نیویورک و حقوق فنّاوری

دانشکدۀ حقوق دانشگاه سیراکیوز «مرکز حقوق فنّاوری و علوم ایالت نیویورک (NYS STLC)» را تأسیس کرده است. نزدیک به یک دهه است که این مرکز به‌عنوان مرجعی در تجاری‌سازی فناوری معرفی شده است. این مرکز، از زمان تأسیس، به صدها شرکت و مؤسسه برای تجاری‌سازی فناوری‌های نوظهور کمک کرده است؛ البته ذکر این نکته اهمیت دارد که جان‌مایۀ این مرکز پروژۀ حقوق تجاری‌سازی فناوری است؛ پروژه‌ای که متعلق به دانشکدۀ حقوق دانشگاه سیراکیوز است (پروژۀ حقوق تجاری‌سازی فناوری (به اختصار TCLP) برنامه‌ای است که هدف آن تطبیق توسعۀ علم و فنّاوری با تحلیل‌های حقوقی و تجربیات عملی است).

در آگوست ۲۰۰۴، بخش توسعۀ علوم، فناوری و نوآوری، ارزش منحصربه‌فرد و اقتصادی پروژۀ حقوق تجاری‌سازی فناوری را به رسمیت شناخت و مرکز حقوق فناوری و علوم ایالت نیویورک را در دانشگاه سیراکیوز راه‌اندازی کرد. هدف NYS STLC از یک‌طرف ارائۀ آموزش، پژوهش و اطلاعات حقوقی و از طرف دیگر پشتیبانی خدماتی از بیش از ۳۰ دانشگاه و مراکز تحقیقاتی است (البته با پشتیبانی NYSTAR)؛ با ارائۀ خدمات به کارآفرینان ایالت نیویورک و شرکت‌های دارای فنّاوری نو. این مرکز در واقع اطلاعات راجع به امور حقوقی را به شرکت‌ها ارائه می‌کند.

این مرکز به ارائۀ پژوهش‌ها، آموزش و اطلاعات حقوقی برای کمک به تجاری‌سازی فناوری‌های جدید از آزمایشگاه تا بازار می‌پردازد. ازجمله علل این رویکرد آن است که بسیاری از کارآفرینان و شرکت‌ها از چالش‌های حقوقی و مقررات بی‌شمار که فعالیت در تجارت و فنّاوری را تحت تأثیر قرار می‌دهند، آگاه نیستند. به همین جهت این مرکز با استفاده از تجربه و تخصص کارشناسان حقوقی همچون دانشجویان حقوق سال دوم و سوم مرکز(به‌عنوان همکار پروژه)، به تجزیه‌ و تحلیل مسائل ناظر بر قوانین و مقررات مرتبط با فنّاوری‌های جدید، می‌پردازند. تحقیقات و تحلیل‌های تولیدی، به مشتریان و متقاضیان حوزۀ فنّاوری‌های جدید عرضه می‌شود تا از طریق این تحقیقات، چالش‌های بالقوه شناسایی و سپس استراتژی‌های متناسب با آن طراحی شود و از این طریق فنّاوری‌های تولیدی به بازار انتقال یابد.

این مرکز در تبدیل ایده‌های فناوری به واقعیت تجاری نقش دارد. برای اشخاص به دنبال عرضۀ فناوری به بازار هستند، (NYS STLC)  راهنمای خوبی می‌تواند باشد. در واقع هدف اصلی این دانشکدۀ حقوق کمک به ایالت نیویورک است تا به‌عنوان مرجع تجاری‌سازی فنّاوری‌های جدید و ایجاد مشاغل جدید شناخته شود.

برخی از اقدامات مرکز علوم ایالت نیویورک و حقوق فنّاوری:

کتاب‌های راهنما:

این مرکز کتابچه‌هایی تولید کرده است که حاوی اطلاعات مفیدی در موضوعات تجاری‌سازی همچون ایجاد یک شرکت نوپا است.

گزارش‌های تحقیقاتی غیرشخصی:

با توجه به پشتیبانی پیوستۀ این مرکز از شرکت‌ها و نهادهای دانشگاهی، NYS STLC در موضوعات مرتبط با تجاری‌سازی تحقیق می‌کند و سپس گزارش نامحرمانه و غیرشخصی حاصل از آن را در دسترس عموم قرار می‌دهد.

همایش‌ها:

این مرکز، هدف مجموعه همایش‌های «از آزمایشگاه تا بازار» را ایجاد اطلاع و درک بیشتر از مسائل حقوقی مرتبط با تجاری‌سازی فناوری و کارآفرینی می‌داند. این کنفرانس شامل موضوعاتی همچون حفاظت و تجاری‌سازی مالکیت فکری، شیوه‌های انتقال فنّاوری، ثبت اختراع، حق تألیف، علائم تجاری و صدور مجوز می‌شود.

برنامه‌های اینترنتی:

کارشناسان حقوقی و دانشکدۀ حقوق، دیدگاه‌شان را در توسعۀ حقوق تجاری‌سازی فنّاوری به اشتراک می‌سازند. این برنامه‌ها در سطح عالی برگزار می‌شود و مخصوص افراد حرفه‌ای است. عنوان برنامه‌ها:

چگونگی مواجهه و اعمال تحقیقات مربوط به اختراع

معرفی منابع اطلاعاتی بیشتر(معرفی لینک‌های مختلف)

بازبینی نوآوری(بررسی خبرنامه‌های مرکز)

ارائۀ فهرست شرکت‌ها

نمایندگی‌های ثبت اختراع

برای اطلاعات بیشتر رجوع کنید به سایت : nysstlc.syr.edu

1+

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

8 − 7 =