پوجیاسوا : یک استارت آپ مذهبی برای هندوها

پوجیاسوا : یک استارت آپ مذهبی برای هندوها – نمونه‌ای موفق از تلفیق سنت و فناوری

نویسنده: محمدرضا ملکی

تخمین زمان مطالعه: ۹ دقیقه


در زمان و عصر فنّاوری و اینترنت و همین‌طور دستگاه‌های هوشمند، ادیان و سنت‌ها شتاب و سرعت بیشتری به خاطر وجود فنّاوری گرفته‌اند. مردم هندوستان زمان‌های بسیار و همین‌طور پول زیادی را برای پرداختن به این سنت‌ها هزینه می‌کنند. یکی از این مراسم‌های مذهبی، پوجاست.

یک استارت آپ موفق که به دنبال تسهیل برگزار کردن مراسم‌های روحانی پوجاست، پوجیاسوا pujyaseva نام دارد. این استارت به دنبال ساده کردن تهیه کردن تمام چیزهایی ست که برای برپایی این مراسم روحانی مورد نیاز یک هندو است.


هندوستان از نظر داشتن سنت و مناسک مذهبی، غنی‌ترین مکان در دنیاست. برای کسی پوشیده نیست که با توجه به تعدد مذاهب و دین‌های متفاوت موجود در هندوستان، گستره‌ای از آیین‌ها و سنت‌ها در این سرزمین وجود دارد. در دنیای امروزه، هر یک از این آیین‌ها نیازمند هزینه‌های مالی و همین‌طور زمان بسیاری برای پیروان خود است. به علت جدا نبودن و پیوستگی مذاهب با زندگی، بسیاری بر این باورند که باید به دنبال راه‌هایی برای پیوند نیازهای انسان‌ها با پیشرفت‌های روزافزون فنّاوری بود.

بسیاری باور داشته‌اند و دارند که مذهب نمی‌تواند همپای فناوری و علم در کمک به انسان باشد. آنها معتقدند از پیش تعارضی میان پیشرفت‌های علمی و دین را مشاهده و اعلام نموده‌اند. این باور غلط نه تنها امروزه از بین رفته است، بلکه به نوعی وارونه نیز شده است.

حالا فناوری به کمک و لطف پیشرفت‌های چشمگیرش در خدمت‌رسانی سریع و آسان به روابط انسانی، توانسته امور فردی و مذهبی را نیز تحت تاثیر قرار دهد. این امر صرفاً یک خدمت رسانی نیست بلکه ریشه‌ی کمک فناوری به دین، از هدفی اخلاقی برای اشاعه و گسترش دین نشئت می‌گیرد. از این رو ما تنها با ایجاد بازاری جدید روبرو نیستیم، بلکه با هدفی اخلاقی روبرو هستیم که منجر به تسهیل امور دینی می‌شود.

هندوستان از دیرباز میزبان دین‌های بزرگ دنیا، مانند هندوئیسم، بودیسم، مسیحیت و همین‌طور اسلام بوده است. هرکدام از این دین‌ها شامل مذهب‌ها و سنت‌های متفاوتی در طول زمان بوده‌اند. در زمان و عصر فنّاوری و اینترنت و همین‌طور دستگاه‌های هوشمند این نوع سنت‌ها شتاب و سرعت بیشتری به خاطر وجود فنّاوری گرفته‌اند. مردم هندوستان زمان‌های بسیار و همین‌طور پول زیادی را برای پرداختن به این سنت‌ها هزینه می‌کنند. یکی از این مراسم‌های مذهبی، پوجاست.

پوجا یکی از مراسم‌های مذهبی هندوهاست که در آن خوشامدگویی به خدای خود و جشن گرفتن این اتفاق، طی یک مراسمی روحانی صورت می‌پذیرد. این مراسم به افتخار نیاکان و گذشتگان برگزار می‌شود. واژه‌ی پوجا در زبان سانسکریت به معنای مفتخر کردن و عزیز کردن است. در این مراسم به افتخار ارواح نیاکانشان اعمالی مانند، چراغانی، کردن، تقدیم گل‌های معطر و اطعام دیگران و غذا دادن به مستمندان صورت می‌گیرد.

پوجاها طبق سنت هندو، در بازه‌های خاص در طول سال، در خانه‌ها و یا معابد خاص برگزار می‌شوند. این مراسم شامل نشان دادن ارزش مراحل مختلف زندگی و جشن گرفتن آن‌هاست. در برخی از منازل و معبدها این مراسم به دفعات، چندین مرتبه در روز رخ می‌دهند. پوجاها در بسیاری از مناسبت‌های زندگی قابل برگزاری هستند. ازدواج، ساخت کسب‌وکار جدید، تولد فرزندان و تمام امور امروزی زندگی یک هندو، می‌تواند از جمله موضوعات مختلف برای برگزاری یک پوجا باشد.

استارتاپ موفق پوجیاسوا

یک استارت آپ موفق که به دنبال تسهیل برگزار کردن مراسم‌های روحانی پوجاست، pujyaseva نام دارد. این استارت به دنبال ساده کردن تهیه کردن تمام چیزهایی ست که برای برپایی این مراسم روحانی مورد نیاز یک هندو است.

بنا بر یک پژوهش، اندازه‌ی بازار مورد نیاز برای فراهم کردن مقدمات مراسم پوجا چیزی حدود ۳۰ میلیارد دلار قیمت دارد. به صورت میانگین نزدیک به ۳۰ دلار به صورت سالیانه برای هر هندوست. اگر درصدد هستید که مقدار این عدد را دریابید باید گفت، این عدد می‌تواند حتی بیشتر از میزان فروش غیرنفتی و یا کالاهای اساسی یک کشور متوسط باشد.

استارت آپ پوجیاسوا توسط دو برادر به نام‌های ویشال و وینای تأسیس شده است که خودشان در واقع عضو خانواده‌ای برهمن بوده و تجارب زیادی در زمینه‌ی فناوری اطلاعات دارند. استارت آپ آن‌ها خدمات مختلفی را در هند بر اساس بسته‌های بر پایه هزینه و قیمت ثابت را ارائه می‌کند.

پوجیاسوا: یک استارت آپ مذهبی برای هندوها

این استارت آپ کمک می‌کند که یک خانواده‌ی هندو پکیج و بسته‌ی مورد نظر برای اجرای مراسم پوجای خود را با تمام امکانات مورد نیاز خود در جلوی درب خانه خود دریافت کند. وب‌سایت این استارت آپ پکیج‌های اختصاصی و ویژه را برای شاخه‌های متفاوت مذهب هندو نیز ارائه می‌کند. آن‌ها علاوه بر خدمات مربوط به پوجاها، بسته‌های دیگری برای دیگر مراسم‌های مذهبی هندو مانند یاگیا و یاپ و همین‌طور وستو نیز که از جمله دیگر مراسم‌های مذهبی هندو هستند، ارائه می‌کنند.

آن‌ها همین‌طور در کنار بسته‌های تحویل در محل در هندوستان، بسته‌ای به نام e-puja را ارائه می‌کنند که به خصوص برای هندوهای خارج از هندوستان که هنوز علاقه‌مند به مذهب و سنت خود هستند و از سرزمین خود دورافتاده‌اند قابل سفارش است. سرویس‌ها و خدمات ویژه‌ی آن‌ها علاوه بر اینکه درب منزل یا معبد سفارش‌دهنده تحویل می‌شوند، شامل گارانتی محصول نیز بوده و کیفیت کالاهای ارسال‌شده توسط این استارت آپ تضمین می‌شود.

ایده‌ی اولیه برای آغاز استارت آپ پوجیاسوا، نتیجه‌ی اتفاق‌هایی ست که برای هم‌موسس این استارت آپ در طول مراسم ازدواجش صورت داد. در طول ازدواج او، سردرگمی‌های بسیاری برای او و خانواده‌اش در تنظیم زمان‌های مختلف و همین‌طور دیگر موارد و برگزاری درست مراسم اتفاق افتاد. مراسم پوجای ازدواج او نیازمند تنظیم برنامه‌های دقیق بود و صرف وقت زیاد برای تهیه‌ی موارد مورد نظرشان بود که سرانجام توسط نظارت دقیق او، این اتفاق به‌خوبی از کار در آمد.

بازار خدمات‌محور پوجیاسوا

پوجیاسوا: یک استارت آپ مذهبی برای هندوها

این استارت آپ در حال حاضر در حال معرفی یک بازار خدمات محور، برای فروش محصولات و پکیج‌های مذهبی مختلف برای خانه‌ها و معبدهای مختلف در هندوستان است و رشد بسیار خوبی را در میان دیگر برندهای معتبر هندی پیدا کرده است.

ین استارت آپ در حقیقت به دنبال یافتن راه حل مناسبی برای تمام پیروان دین هندو ست که خدمات مختلفی را نیاز دارند. تنها چیزی که خانواده‌های هندی، برای استفاده از خدمات این استارت آپ نیاز دارند، سفارش دادن و لذت بردن از خدمات ارسال‌شده به آن هاست.

مشتریان این استارت آپ در طول مراحل مختلف آماده شدن محصول و بسته خود توسط پیام کوتاه از روند اجرا شدن سفارش خود و همین‌طور از طریق وب‌سایت استارت آپ، آگاه می‌شوند.

مزیت‌های استارتاپ پوجیاسوا

از جمله مزیت‌های این استارت آپ در میان رقبای خود به‌عنوان پیشتاز این صنعت نوظهور، ارائه‌ی خدمات برگزاری پوجاها به صورت آنلاین و از طریق ویدئو کنفرانس است. همین‌طور بسته‌ی پوجای این استارت آپ در تمام هندوستان تنها یک قیمت واحد دارد. به همین دلیل، مشتری‌های مختلف این وب‌سایت می‌توانند درباره‌ی پرداخت و هزینه‌ی مناسب مراسم خود خیال راحتی داشته باشند.

استارت آپ پوجیاسوا در زمینه‌ی گسترش بسته‌های مختلف خود تحقیق‌ها و پژوهش‌های مختلفی را صورت می‌دهد. برای مراسم پوجا، وب‌سایت این استارت آپ، انواع پوجاها و مراسم مربوط به ازدواج و یا بسته‌های مورد نیاز برای رونق کسب‌وکار را فراهم می‌کند.

شاخه‌های مختلف دین هندوئیسم کار را برای ارائه خدمات مذهبی مختلف برای استارت آپ‌هایی از این دست را دشوار می‌کند، اما بااین‌حال این استارت آپ در حال گسترش روزافزون دسته‌بندی‌های مختلف بسته‌هایش، برای ارائه به مشتریان خود است. برای مثال در دسته‌بندی مربوط به مراسم‌های پوچا این استارت آپ چهار سرویس مختلف را ارائه می‌شود که تنها یکی از این سرویس‌ها شامل ۲۵ بسته‌ی مختلف مذهبی ست.

پوجیاسوا: یک استارت آپ مذهبی برای هندوهاسرویس‌های مختلف دیگر

سرویس‌های مختلف دیگری نظیر طالع بینی ودایی که یکی از معتبرترین و همین‌طور پر مخاطب‌ترین طالع‌بینی‌های مذهبی هندو نیز به شمار می‌رود، نیز از جمله خدمات سنتی این استارت آپ است. آن‌ها می‌توانند با پرداخت هزینه‌ای اندک از طالع بینی مناسب خود بر اساس اتفاق‌های نجومی رخ‌داده در کمترین زمان استفاده کنند.

به صورت کلی می‌توان گفت استارت آپ پوجیاسوا درصدد این است که اکثر نیازهای مذهبی یک فرد هندو را با فنّاوری پیوند دهد و شرایط دریافت خدمات مبتنی به این مراسم مذهبی را در بهترین حالت ممکن تسهیل نماید.

استانداردهای خدمت‌رسانی این استارت آپ فارغ از فضای مذهبی، توسط استانداردهای معمول کسب‌وکار اینترنتی تدوین شده است. خدمات ارائه شده بر اساس استانداردهای موجود در میان معتبرترین برندهای مختلف ارائه می‌شود. ارائه خدمات بر اساس استانداردهای تجارت بین المللی از جمله ویژگی‌هایی ست که این استارت آپ در معرفی خود بیان می‌کند.

با توجه به بازار بسیار بزرگ و اندازه‌ی بازار ۳۰ میلیارد دلاری انجام مراسم‌های مذهبی در هند، می‌توان گفت در کنار تلاش بنیان گذارهای این استارت آپ، برای کمک به مردم از طریق فنّاوری در زمینه‌ی مذهب و دین آن‌ها، این وب‌سایت توانسته است ازنقطه‌نظر کسب‌وکار، یک بازار بزرگ و گسترده را برای ارائه خدمات ارائه دهد و در این زمینه نیز موفق باشد.

در کنار این خدمت‌رسانی، توجه به قیمت‌گذاری منصفانه و یکپارچه، مشاوره‌ی خرید به افراد مختلف و همین‌طور ارائه‌ی بسته‌های خدماتی مختلف ازجمله ویژگی‌های خوب این کسب‌وکار اینترنتی ست.

همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد در اینجا و در این نوع استارت آپ ها، تنها با برخوردی مالی و اقتصادی با دین مواجه نیستیم، تسهیل امور دینی و تسریع روابط انسانی و مذهبی خود پیش از آن‌که امری اقتصادی محسوب شود یک امر اخلاقی-دینی ست که منجر به آسان نمودن مناسک دینی و گسترش بیشتر امور مذهبی برای انسان مدرن امروز می‌شود.

منابع:

https://www.pujyaseva.com

http://www.thestartupjournal.com/pujyaseva-online-service-for-religious-needs/

(https://en.wikipedia.org/wiki/Puja_(Hinduism)

برای آشنایی با استارتاپ‌هایی دیگر در سایت بردار، اینجا را کلیک کنید.

0

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

هجده − هفده =