پیو و داده‌ها

مؤسسه‌ای غیرانتفاعی با شهرت جهانی

نویسنده: کاظم حاجی‌زاده

تخمین زمان مطالعه: ۴ دقیقه


 

پیو مؤسسه‌ای غیرانتفاعی، غیرحزبی و بی‌طرف است و مأموریت خود را آگاهی‌بخشی می‌داند نه توصیه. باور راسخ پیو این است که با داشتن اطلاعات بیشتر و بهتر می‌توان جهان بهتری ساخت.

 


پیو
پیو

این‌گونه مؤسسات اجتماعی چگونه در حرفۀ خویش به شهرت‌های جهانی دست پیدا می‌کنند و در سراسر دنیا محل رجوع پژوهشگران، اساتید دانشگاه و سیاستمداران بی‌شماری می‌شوند؟ پاسخ‌دهی به این پرسش کار دشواری است و به بررسی‌های تیمی دربارۀ جنبه‌ها و ابعاد گوناگون این دست مؤسسات بین‌المللی نیاز دارد. در هر صورت، اولین مسیرهایی که برای آغاز جست‌وجوگری به ذهن می‌رسد شامل تاریخچۀ پیدایش یک مؤسسه، مطالعۀ زندگی‌نامۀ بنیان‌گذاران آن، تشکیلات سازمانی مؤسسه، نظام‌نامۀ اخلاقی، آیین‌نامه و مقررات داخلی، انواع سازوکارهای داخل این سازمان، نحوۀ تأمین بودجه و گردش مالی، تقسیم کار درون‌سازمانی مؤسسه، فرهنگ سازمانی آن، رابطۀ مؤسسه با دیگر سازمان‌ها، دولت و جامعۀ بزرگ‌تر، روش‌شناسی تحقیقات و انواع تکنیک‌های گردآوری و تحلیل داده به کار رفته در آن‌ها، سبک مدیریت مؤسسه و … است. در ادامه مأموریتی را که پیو برای خود تعریف کرده است و اصول نظام‌نامۀ اخلاقی‌اش را به اختصار از زبان او می‌شنویم:

«ما از داده‌های اجتماعی یک فنداسیون بنا می‌کنیم و با این کار گفت‌و‌گوهای عمومی را در زندگی روزمره مایه و غنا بخشیده و پایه و اساسی محکمی برای انواع تصمیم‌گیری‌های ملی و بین‌المللی ایجاد می‌کنیم. تحقیقات تجربی این مؤسسه که دامنۀ گسترده‌ای از موضوعات را پوشش می‌دهد به سیاست‌گذاران ایالات متحده و دنیا، رهبران فعالیت‌های مدنی، مدرسان و به طور کلی عموم مردم کمک می‌کند که به چالش‌برانگیزترین مسائل جهان بیندیشند و درکی از آن‌ها به دست آورند. پیمایش‌های اجتماعی یا نظرسنجی‌های عمومی پیو این فرصت را فراهم می‌سازد که صدای مردم شنیده شود و تحلیل‌های جمعیت‌شناختی، اقتصادی و سیاسی که از این داده‌ها ارائه می‌کند، بستری برای فهم تغییرات جهان در اختیار مخاطب قرار می‌دهد.کارسا

پیو مؤسسه‌ای غیرانتفاعی، غیرحزبی و بی‌طرف است و مأموریت خود را آگاهی‌بخشی می‌داند نه توصیه. باور راسخ پیو این است که با داشتن اطلاعات بیشتر و بهتر می‌توان جهان بهتری ساخت. داده‌ها و اطلاعات برای دموکراسی‌ها حکم سوخت را دارند. به بیان دیگر، مواد خامی هستند که جوامع به واسطۀ آن‌ها مسائلشان را شناسایی و حل می‌کنند.

استقلال، عینیت، صحت، دقت بالا، تواضع، شفافیت و نوآوری اجزای ضروری مأموریت و موفقیت مرکز تحقیقاتی پیو به شمار می‌روند. برای ترویج و حفظ این ارزش‌ها، نظام نامۀ اخلاقی مرکز شامل مواد زیر است:

تک تک کارکنان مرکز تحقیقاتی پیو ‌باید اکیداً از تضاد منافع یا آنچه نمود تضاد منافع دارد، اجتناب کنند. آن‌ها هرگز نباید وارد فعالیتی شوند که احتمال دارد اعتبار یا حسن شهرت مرکز به استقلال یا بی‌طرفی را به خطر بیندازد. لازم است همۀ کارکنان پیش از ورود به هر فعالیتی که ممکن است یک تضاد منافع بالقوه تلقی شود، از جمله عضویت در گروه‌ها، هیئت مدیره‌ها و انجمن‌هایی که امکان دارد در اثر آن، اعتبار یا حسرت شهرت مرکز به بی‌طرفی، زیر سؤال برود، از سرپرست خود کسب اجازه کنند.

مرکز تحقیقاتی پیو به عنوان یک سازمان غیرانتفاعی و همۀ کارکنانش، وقتی در مقام حرفه‌ای‌شان عمل می‌کنند، از مشارکت مستقیم یا غیرمستقیم در مبارزات سیاسی له یا علیه نامزدهای انتخاباتی منع می‌شوند. علاوه بر این، پیو کادر ارشد خود را از فعالیت‌های سیاسی حزبی حتی زمانی که در نقش فردی و زندگی شخصی خود به سر می‌برند، منع می‌کند.

برای تضمین اینکه داده‌های تولیدشده توسط پیو نزد شهروندان و سیاست‌گذاران از بالاترین شأن و بیشترین ارزش برخوردار باشد، این مرکز متعهد می‌شود که تحقیقاتش را بی‌طرفانه، نوآورانه و با رعایت بالاترین استانداردهای روش‌شناختی به اجرا درآورد. ما آن تکنیک‌ها و روش‌های تحلیلی را به کار می‌گیریم که طبق تشخیص حرفه‌ای‌مان تناسب خوبی با سؤالات پژوهش مورد نظر داشته باشند. ما یافته‌ها و روش‌های مورد استفاده را با جزئیات کافی شرح می‌دهیم تا مخاطبان و خوانندگان بتوانند اعتبار نتایج را ارزیابی کنند. همچنین از محققانی که راجع به روش‌ها و فعالیت‌های‌ ما پرس‌و‌جو می‌کنند، استقبال می‌کنیم و به درخواست‌ها بی‌درنگ پاسخ می‌دهیم».کارسا

0

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

3 × 3 =