کسب‌وکارهای موفق در علوم انسانی: معرفی چهار قدرت بزرگ

ارائه خدمات مشاوره‌ای؛ عامل موفقیت چهار قدرت بزرگ در دنیای کسب‌وکار- بخش دوم

نویسنده: اعظم ملک‌دار

تخمین زمان مطالعه: ۵ دقیقه


چهار شرکت بزرگ حسابداری در جهان «پرایس واتر هاوس کوپرز»، «دیلویت»، «ارنست و یانگ» و «KPMG» با سهم زیاد خود در انجام حسابرسی شرکت‌های بزرگ بین‌المللی و بخش عمده کسب‌وکار محلی در بسیاری از کشورهای سراسر جهان بر بازار حسابرسی دنیا تسلط دارند.

 آن‌ها بزرگ‌ترین شبکه‌های خدمات حرفه‌ای بین‌المللی در حسابداری هستند و خدماتی ازجمله حسابرسی، اطمینان‌دهی، مالیات، مشاوره، ریاضیات بیمه‌سنجی (اکچوئری)، تأمین مالی شرکتی و حقوقی عرضه می‌کنند.

بردار در  بخش اول این گزارش به معرفی مؤسسه دیلویت پرداخته است و در این بخش دوم به معرفی مؤسسه‌های پرایس واتر هاوس کوپرز، ارنست و یانگ و KPMG اختصاص دارد.


همان‌گونه که در بخش اول اشاره شد چهار مؤسسه­‌ی بزرگ حسابرسی و حسابداری جهان (دیلویت، پرایس واتر هاوس کوپرز، ارنست و یانگ و کی پی ام جی) فعالیت‌های بسیار گسترده و متنوعی در حوزه حسابرسی، خدمات مالی و مالیاتی در سراسر جهان ارائه می‌­دهند.

این مؤسسات، با استفاده از فن‌آوری‌های پیشرفته، فنون تجزیه‌وتحلیل داده‌ها و مدل‌های گوناگون ارائه خدمات با کیفیت بالا و ارزش‌آفرینی برای مشتریان، تحولی در عرصه حسابرسی ایجاد کردند.

علاوه بر این‌ها این مؤسسات نوآوری­‌هایی را در فعالیت‌های حسابرسی مانند حسابرسی دیجیتال رقم زدند. درعین‌حال آنچه این چهار قدرت بزرگ را متمایز می‌کند، ایجاد تنوع در خدمات حرفه‌ای همراه با افزایش کیفیت و رقابت است بطوریکه بخش عظیمی از درآمد این چهار مؤسسه بزرگ حسابرسی از ارائه خدمات گسترده به شرکت‌های بسیار بزرگ حاصل می­شود.

مؤسسه پرایس یا پی دبلیو سی (PwC)

مؤسسه PwC مخفف Price WaterHouese Coopers (پرایس واترهاوس کوپرز) است. این مؤسسه نزدیک‌ترین رقیب شرکت دیلویت و دومین شرکت بزرگ حسابداری جهان است.

از مهم‌ترین خدمات این مؤسسه فعالیت‌های حسابرسی مالی و مشاوره است و با ارزش‌ترین برند را نیز در دو حوزه خدمات اطمینان بخشی و مالیاتی داراست.

این مؤسسه به مدت هفت سال متوالی به عنوان یکی از معتبرترین شرکت‌های حسابداری در جهان و به مدت سه سال متوالی شرکت برتر برای کار نرم افزار حسابداری ارزی در شمال امریکا رتبه‌بندی شده است.

از جمله فعالیت‌های پرایس می‌توان به طرح‌های مختلف و گسترده‌ی مشاوره‌ای در چارچوب مدیریت ریسک بنگاه (ERM)، برون‌سپاری و ارزیابی ریسک سیاسی اشاره نمود. خدمات مشاوره‌ای این مؤسسه شامل مشاوره‌ی آماری، محاسبات بیمه‌ای  و روش‌های مدیریت بیمه‌ای (AIMS)  است.

ارنست اند یانگ (Ernst & Young)

ارنست اند یانگ (Ernst & Young) یا EY یکی از چهار قدرت بزرگ حسابرسی در سطح بین‌المللی و حوزه فعالیت آن ارائه خدمات حرفه‌ای در زمینه مشاوره مدیریت، حسابداری و حسابرسی است.

از جمله برنامه­‌های این مؤسسه سرمایه‌گذاری در فناوری‌های جدید، خدمات مشتریان، نوآوری و اکوسیستم جهت ایجاد خدمات جدید مبتنی بر فناوری و ارائه راهکارهایی در زمینه‌­ی خدمات مالی، مدیریت ریسک، فضای مجازی، خدمات نرم‌افزاری، مالیات دیجیتال و خدمات حسابرسی است.

از شاخصه­‌های ارنست اند یانگ این است که به میزان بالایی بر روی کارکنان خود سرمایه‌گذاری می‌کند. به‌طوری‌که آن‌ها به طور مداوم تحت بهترین آموزش­‌ها قرار گرفته و بهترین فرصت‌ها را در گسترش مهارت‌های مربوط به کار و نیز مهارت‌های رهبری کسب‌وکارهای تجاری کسب می‌­کنند.

کی پی ام جی (KPMG)

شرکت KPMG یکی از چهار شرکت بزرگ و موفق در زمینه حسابرسی در سطح بین‌المللی است. آموزش در این سازمان از اهمیت بالایی برخوردار است و این مؤسسه رتبه پنجم را در بین ۱۲۵ شرکت برای بهترین برنامه­‌های آموزشی از سوی مجله ترنینگ به دست آورده است.

از مهم‌ترین عوامل موفقیت KPMG هماهنگی و یکپارچگی بین شعبات مختلف آن، ارائه خدمات گسترده و معتبر در سطح جهانی و مطابق با نیاز مشتریان محلی و نیز کار تیمی است. نوآوری و حل چالش‌های مشتریان از جمله مواردی است که در این مؤسسه توجه شایانی بدان می‌شود.

پیش به سوی خدمات غیر حسابرسی

با گسترش حوزه فعالیت این مؤسسات به خدمات متنوع مشاوره­ای، خدمات غیر حسابرسی در آن‌ها رشد چشمگیری داشته است. تا حدی که در سال ۲۰۱۷ مجموع درآمد خدمات مشاوره مدیریت حدوداً ۱٫۵ برابر درآمد خدمات حسابداری و حسابرسی بوده است و بخش عمده‌ی فزونی درآمد این سه مؤسسه در سال ۲۰۱۸ نیز متأثر از ارائه خدمات مشاوره‌ای بوده است و پیش‌بینی می‌شود این وضع در سال‌های بعد نیز ادامه یابد.

نام مؤسسه سال بنیان‌گذاری درآمد سال ۲۰۱۸ به میلیارد دلار تارنما
KPMG ۱۹۸۷ ۲۸٫۹۶ www.kpmg.com
PWC ۱۹۹۸ ۴۱٫۲۸ www.pwc.com
ERNST & YOUNG ۱۹۸۹ ۳۴٫۸ www.ey.com

*منبع: سایت www.statista.com

این مؤسسات چه خدماتی ارائه می‌دهند؟

حوزه فعالیت چهار مؤسسه بزرگ حسابرسی در عرصه خدمات گسترده و متنوع است. شناخت انواع خدماتی که این مؤسسات ارائه می‌دهند علاوه بر اینکه می‌تواند عوامل موفقیت آن‌ها را به ما نشان دهد، الگویی برای گسترش خدمات در مؤسسات حسابرسی در ایران نیز خواهد بود. انواع خدمات ارائه‌شده توسط این مؤسسات عبارت‌اند از:

 • خدمات حسابرسی و اطمینان بخشی
 • خدمات مشاوره مالیاتی
 • خدمات مربوط به حسابداری، گزارشگری
 • مالی و استانداردهای حسابداری و حسابرسی
 • خدمات مشاوره حقوقی و قانونی
 • خدمات مشاوره درباره ادغام و تملیک شرکت‌ها
 • خدمات مشاوره درباره معاملات و رویدادهای تجاری عمده
 • خدمات مشاوره در مورد مدیریت منابع انسانی
 • خدمات مشاوره در زمینه مدیریت ریسک
 • خدمات مشاوره درباره استراتژی و نظام حاکمیت شرکتی
 • خدمات مشاوره برای کارآفرینی و کسب‌وکارهای خصوصی و خانوادگی
 • خدمات مشاوره در زمینه فناوری اطلاعات، تجزیه‌وتحلیل داده‌ها و امور سایبری

  منابع:

Trehan Ch. The 9 Most Influential Accounting Firms in the World, Upslide, 2016

“Reading between the lines – key observations from the 2016 international accounting board world ranking” by: Tony Shiffmann

http://www.azpar.com/p=4433

http://redleen.com/pwc/

http://www.accountingco.ir/post/23

1+

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

2 × چهار =