گزارشی از کارآفرینی و اشتغال زایی در درۀ سیلیکون ایالات متحده

نویسنده: اقبال شاهد

تخمین زمان مطالعه: ۶ دقیقه


چکیده: متنِ پیشِ رو، بخش دوم از سلسله‌نوشتارهایی است دربارۀ ساختار کاری سیلیکون ولی. این متن سعی دارد با استفاده از تحلیل نظام‌مند شبکه، تغییرات کاری و نحوۀ گسترش دامنۀ نفوذ شرکت‌ها را نشان دهد. نویسنده در نظر دارد از خلال این یادداشت‌ها، مخاطب را متوجه این امر کند که سیلیکون ولی گرچه در وهلۀ نخست صنعتی و تکنولوژیک به نظر می‌رسد، اما سایۀ علوم انسانی در پیشبرد و توسعۀ این منطقه، غیرقابل اغماض است. سوال اساسی بخش دوم این نوشته این است که: چه فرآیندِ رشدی، شبکه‌های درۀ سیلیکون را از تاسیس جزئی و کوچک‌مقیاس آزمایشگاه نیمه‌رسانای ویلیام شاکلی در ۱۹۵۷ به ساختارهای جهان‌گیر آغاز قرن بیست‌ویکم رساند؟


این نوع ساختار حاکمیت شبکه‌ای، یک راه معمول برای تنظیم فعالیت‌های پیوستۀ بین‌شرکتی است؛ مانند تولید مبتنی بر همکاری که در مناطق صنعتی قابل مشاهده است. منطق جدید تولید (تخصصی‌سازی منعطف) در مقابل چالش تولید انبوه وقتی که بازار کالاهای استاندارد اشباع می‌شود و کالاهای باکیفیت‌تر و تخصصی‌تر مصرف‌کننده را جذب می‌کنند، ظهور کرده است. به چنین محیط فراری، تولیدکنندگان منعطف پا گذاشته‌اند که می‌توانند در مقابل شرایط متغیر بازار به سرعت واکنش نشان دهند. برای تامین تقاضای این بازار متغیر، شرکت‌ها حالت‌های جدید سازمان‌دهی را پیش می‌گیرند که تولید را در طول پیوندهای بین‌شرکتی گوناگون عرضه‌کنندگان، پیمانکاران خرد و مصرف‌کنندگان نهایی می‌گسترند. برای مثال در مناطق شمالی ایتالیای مرکزی و جنوب غربی آلمان، یک تقسیم کار پیچیده میان شرکت‌های کوچک و متوسط شکل گرفته است که توسط موسسات محلی سیاسی، مالی و آموزشی پشتیبانی می‌شود و به شرکت‌ها اجازه می‌دهد طیف وسیعی از محصولات صنعتی را تولید کنند.

در این قسمت، کاربرد ایده‌ها و روش‌های شبکه‌های اجتماعی را در مورد برخی بخش‌های نهادی عمدۀ منطقۀ صنعتی درۀ سیلیکون شامل فعالیت‌های آموزشی، صنعتی، مالی و حقوقی منطقه طرح می‌کنیم. ما می‌خواهیم بدانیم که چگونه شبکه‌های درۀ سیلیکون، ساختار کنونی را به دست آوردند: چه فرآیند رشدی آنها را از تاسیس جزئی و کوچک‌مقیاس آزمایشگاه نیمه‌رسانای ویلیام شاکلی در ۱۹۵۷ به ساختارهای جهان‌گیر آغاز قرن بیست‌ویکم رساند؟

در این قسمت، ما اولین تحلیل نظام‌مند داده‌ها در این نقشه را با تکنیک‌های تحلیل شبکه و مصورسازی شبکه انجام می‌دهیم. با این کار امیدواریم بتوانیم الگوهای مهم مستمر نهفته در نخستین مجموعه از مادرشرکت‌ها و  نوزادشرکت‌ها را که به این دره، سازمان صنعتی متمایزش را بخشیدند، روشن سازیم.

در سال ۱۹۴۷، ویلیام جی‌شاکلی و همکارانش در آزمایشگاه بل در نیوجرسی نخستین ترانزیستور موفق را معرفی کردند که سرانجام باعث شد آنها جایزۀ نوبل را ببرند. این، برای درۀ سیلیکون مهم بود؛ چراکه شاکلی، دانش‌آموختۀ استنفورد، با تشویق فردریک ترمان، رئیس دانشکدۀ افسانه‌ای مهندسی استنفورد، تصمیم گرفت که با تاسیس شرکت خود در محلۀ خودش پالو آلتو روی این نوآوری سرمایه‌گذاری کند. توانایی شاکلی در کشف و جذب افراد بااستعداد در رشد آنچه سرانجام درۀ سیلیکون شد، سهم مهمی داشت. آزمایشگاه نیمه‌رسانای شاکلی در فوریۀ ۱۹۵۶ تاسیس شد.

البته نوعی «فرهنگ شروع کردن» وجود داشت. مهندسان فرچایلد، حتی آنهایی که جزء بنیان‌گذاران بودند، شرکت‌های خود را تاسیس کردند (غالبا در رقابت مستقیم با مادرشرکتشان). نوزادشرکت‌های فرچایلد سری دیگری از نوزادشرکت‌ها و نوزادشرکت‌ها و نوزادشرکت‌ها و… را ایجاد نمودند. نوزادشرکت سرشاخه در سال ۱۹۶۸ تاسیس شد، هنگامی که نویس و مور به همراه گروو، فرچایلد را برای راه‌اندازی اینتل ترک کردند. قصد آنها رقابت با فرچایلد و دیگر شرکت‌های نیمه‌رسانای از پیش موجود نبود، بلکه می‌خواستند در حافظۀ نیمه‌رسانا، بازار تخصصی‌تر جدیدی ایجاد کنند. اینتل شروع به رشد کرد و تا ۱۹۷۳ شرکتی با حجم فروش ۶۶ میلیون دلار شد که بیش از ۲۰۰۰ کارگر داشت.

تاریخ اولیۀ صنعت نیمه‌رسانا پر از داستان‌های مشابه نوزادشرکت‌هایی است که برخی توسط مادرشرکت‌ها تشویق می‌شدند و برخی با مقاومت مواجه می‌گشتند. این نوزادشرکت‌ها باعث پیشرفت‌های فناورانه سریع غیرمنتظره‌ای شدند که محصول شبکه‌های دانشمندان و مهندسانی بود که بر اساس دانش انباشتۀ پیشینیانشان و تجربه‌شان در شرکت‌های قبلی عمل می‌کردند.

به رغم اینکه همۀ گزارش‌ها روی این موضوع تمرکز می‌کنند که این نوزادشرکت‌ها برای جریان تماشایی نوآوری‌هایی که از این منطقه سرزد، چقدر تعیین‌کننده و مهم بودند؛ هیچ تحلیل نظام‌مندی از فرآیند شکل‌گیری نوزادشرکت‌ها وجود ندارد. این نمودار نشان می‌دهد که از سال ۱۹۴۷ بیش از ۳۷۲ نفر در راه‌اندازی و ساخت صنعت نیمه‌رسانا نقش داشتند. ما در نمودار، ۱۲۹ شرکت (شامل نوزادشرکت‌ها، نوزادشرکت‌های نوزادشرکت‌ها و غیره) را معرفی کرده‌ایم که بین سال‌های ۱۹۴۷ و ۱۹۸۶ وجود داشتند. پس از آن، این نمودار دیگر به‌روز نشده است. در شکل زیر تعداد شرکت‌های تاسیس شده هر سال در فاصلۀ بین ۱۹۴۷ تا ۱۹۸۶ ترسیم شده است.

ما با استفاده از نرم‌افزار گرافیکی موسوم به MAGE که تصاویر سه‌بعدی پویا را نمایش می‌دهد؛ ساختار اجتماعی مهندسان، مخترعان و کارفرمایان را مورد کندوکاو و ارزیابی قرار می‌دهیم. تصویر نهایی، نمایش‌دهندۀ شبکۀ اجتماعی به عنوان مجموعه‌ای از کنش‌گران و پیوندهای بین آنها است. چنین تصویری مانند اشعۀ ایکس است که ساختار پیوندهای اجتماعی را عریان می‌سازد، اما نیازمند یک مقدار تفسیر محتوایی است و اغلب بیش از اینکه پاسخ بدهد، سوال برمی‌انگیزد. لذا تحلیل‌گران شبکۀ اجتماعی، رادیولوژیست‌های اجتماعی هستند که از چنین تصاویری به عنوان ابزارهای اکتشافی بهره می‌گیرند تا جست‌وجوهای نظام‌مندتری دربارۀ نحوۀ شکل‌گیری ساختارها و تغییراتشان در زمان انجام دهند و از آنها به عنوان پیش‌درآمدی بر تحلیل‌های کمی پیچیده‌تر استفاده می‌کنند.

گراف افرادی که صنعت نیمه‌رسانا در درۀ سیلیکون را تاسیس و ایجاد کردند، در شکل زیر ارائه شده است. هر نقطه (یا گره) نمایندۀ یک فرد است و خطوط متصل‌کنندۀ نقاط، نمایندۀ پیوندها هستند. از آنجایی که وجود یک پیوند بین دو فرد بر اساس نمودار شجره‌نامه صنعت نیمه‌رسانا کدگذاری شده، معنایش این است که آن دو فرد موسسان مشترک حداقل یک شرکت نیمه‌رسانای درۀ سیلیکون بوده‌اند. بنابراین برای هر دو فرد در نمونه، یک گره یا وجود دارد یا ندارد.

عجیب نیست که کنش‌گران مهم در صنعت نیمه‌رسانا مانند Jean Hoerni،Julius Blank،Eugene Kleiner،Jay LastوSheldon Roberts همان‌هایی هستند که در شبکه به بیش از ده نفر متصل هستند. از طرف دیگر شاکلی، با متوسط گره خیلی پایینی ظاهر شده است.

مطالعۀ تطور اتصالات بین شرکت‌ها در درۀ سیلیکون از قبل یک مسئله است. اما همان‌طور که بارها تاکید کردیم، بخش زیادی از آنچه در این منطقه منحصربه فرد است و برجستگی آن را توضیح می‌دهد، نوع روابط صنعت با دیگر بخش‌هاست. در ادامه به دو بخش آموزش و سرمایۀ جسور می‌پردازیم و در این باره بحث می‌کنیم که چگونه شبکه‌های اجتماعی این بخش‌ها و مربوط به صنعت درۀ سیلیکون به شکل‌گیری خروجی کمک می‌کنند. این کار با تحلیل شبکۀ مصور IPOs که نشان می‌دهد چگونه بخش‌های مختلف در یک فعالیت معین با هم کار می‌کنند، انجام می‌شود. یک گزارش کامل‌تر به دیگر بخش‌های نهادی مانند حقوق، روابط عمومی و دارایی می‌پردازد و توجه بسیار گسترده‌تری به اتصالات معطوف می‌سازد. اگرچه در اینجا ما صرفا می‌خواهیم طرح کلی از مسئله ارائه کنیم.


Source: Social Networks in Silicon Valley (Emilio J. Castilla et al.)

 

 

 

کارآفرینی و اشتغال زایی: درۀ سیلیکون علوم انسانی کجاست؟-۱

کارآفرینی و اشتغال زایی: درۀ سیلیکون علوم انسانی کجاست؟ -۳

1+

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

پنج + 10 =