مرور دیدگاه‌ها

مروری بر آراء صاحب‌نظران علوم انسانی درباره تجاری‌سازی و کاربردی‌سازی علوم انسانی در ایران ـ بخش سوم

  تخمین زمان مطالعه: ۴ دقیقه


اشاره: در این یادداشت کوتاه به بررسی مواضع دکتر نجفقلی حبیبی، چهره نام‌آشنای فلسفه و حکمت اسلامی و عضو هیئت امنای سازمان اسناد و کتابخانه ملی می‌پردازیم. وی معتقد است ساير دانش‌ها برای رفع نيازهايی پديد می‌آيند که از طريق علوم انسانی مشخص شده‌اند و از این‌رو ساير دانش‌ها به نوعی کارگزار علوم انسانی محسوب می‌شوند.


دکتر حبیبی متناسب رشته‌اش، نگاهی فلسفی به موضوع کاربردی‌سازی دارد و بیشتر به نسبت معرفتی علوم انسانی با علوم طبیعی اشاره داشته است. وی سایر علوم را خدمت‌گزار علوم انسانی دانسته و علوم انسانی را جهت‌بخش آنها قلمداد می‌کند. از این نگاه کاربردی سازی علوم انسانی اهمیت پیدا می‌کند اما موضع ایشان درباره «تجاری‌سازی علوم انسانی» مشخص نمی‌شود.

دکتر حبیبی نیز از دخالت سیاسی در عرصه علم انتقاد می کند. کمک و حمایت نهادهای مختلف از علوم انسانی با رویکرد وی سازگار است؛ اما نظر ایشان درباره نقش دولت و آکادمی در تجاری‌سازی علوم انسانی آشکار نیست. هرچند با توجه به سایر مواضع ایشان می‌توان تصور کرد که احتمالا مخالفت مبنایی با این موارد و به‌طور کلی تجاری‌سازی علوم انسانی نداشته باشند.

از نگاه حبیبی «هويت انساني فردي و اجتماعي انسان، چيستي آن، نيازهاي آن وعوامل موثر در قوام آن که مي توان در مجموع به يک تعبير، آن را فرهنگ ناميد در معناي وسيع کلمه، از طريق علوم انساني مشخص مي‌گردد و سامان مي‌يابد. شکل‌گيري  هويت  فرهنگي  و چگونگي آن، عوامل موثر آن، چه براي يک فرد  و چه براي  يک جمع که از آن به  خانواده،  قوم، همشهري، ملت، امت، جامعه انساني  و عناويني  از  اين قبيل  تعبير  مي‌کنيم در علوم انساني تبيين مي‌شود و بعد نيازهاي او و ضرورت‌هاي زندگي فردي و جمعي او همه از طريق علوم انساني رو به کمال  مي‌رود و حتي نيازهاي او پس از اين تحولا ت فرهنگي متفاوت مي‌شود و آن‌گاه براي رفع اين نيازها به ساير علوم توجه مي‌شود.  به عبارت ديگر ساير دانش‌ها براي رفع نيازهايي پديد مي‌آيند که از طريق علوم انساني بررسي شده‌اند و بنابراين ساير دانش‌ها خدمتگزار و کارگزار علوم انساني هستند و نقش آن‌ها نقش  پايه و فلسفه است و ديگر علوم و فنون برخاسته از آن و خدمتگزار  آن هستند».(llink.ir/7diy)

1+

یک دیدگاه

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

1 + 11 =