روان شناسی و فضای مجازی

درمان‌گران و شبکه‌های اینترنتی درمان آنلاین از ابزار گوناگونی مانند اپلیکیشن‌ها برای فرستادن پیام، تماس ویدئویی، پیغام صوتی ضبط‌شده و پیغام صوتی استفاده می‌کنند.

نویسنده: سمانه سادات فتاحی معصوم

تخمین زمان مطالعه: ۶ دقیقه


چکیده: تغییر سبک زندگی، منجر به تغییرات در جزئی‌ترین رفتار و مواجهات روزمرۀ انسان نیز شده است. به طور مثال اکنون مشاوره‌های سنتی کم‌کم جای خود را به مشاوره‌های آنلاین می‌دهند. این متن به تعریف مشاورۀ آنلاین، انواع مختلف آن و قیاس مزایای آن با مشاورۀ سنتی پرداخته است. در انتها نیز به معرفی سه سایت پربازدید در این زمینه پرداخته و یک سایت داخلیِ فعال در این زمینه را معرفی کرده است.


«ترجیح می‌دهم مشکلم را خودم حل کنم، تا اینکه پیش روان شناس بروم». «اگر به روان شناس مراجعه کنم دیگران فکر می‌کنند دیوانه هستم». «خجالت می‌کشم از اینکه مقابل یک شخص غریبه بنشینم و حرف‌های دلم را بزنم». «حوصلۀ از خانه بیرون رفتن را ندارم»…

این جملات، صحبت‌هایی هستند که از بسیاری از افرادی که با مشکلات گوناگون در زندگی دست به گریبان هستند، شنیده می‌شود. آنچه که در این مقاله به آن می‌پردازیم شاید بتواند روزنه‌ای برای چنین افرادی باشد که بتوانند دغدغه‌های ذهنی خود را با در نظر گرفتن چنین افکاری با شخصی متخصص در میان بگذارند.

با توجه به روزافزونی پیشرفت‌های دنیای امروز و فقدان توانایی در کنترل آنها، آنچه که مهم به نظر می‌رسد هم‌پایی با این تغییرات است. روان شناسی سنتی یا همان تصویری که همۀ ما از قرار گرفتن در یک دفتر مشاوره در ذهن داریم، امروزه در این دریای مدرنیته دستخوش تغییراتی شده است. مشاورۀ آنلاین یا درمان آنلاین شکل تجددیافتۀ همان درمان سنتی است که به دلایل گوناگونی که در ادامه می‌خوانید، مورد توجه بسیاری از کاربران اینترنتی در تمام دنیا قرار گرفته است.

مشاورۀ آنلاین چیست؟

مشاورۀ آنلاین به معنای دریافت خدمات درمان روان شناختی از طریق اینترنت است. برخی آن را به نام درمان آنلاین، درمان از راه دور، درمان اینترنتی و درمان تحت وب می‌شناسند. درمان‌گران و شبکه‌های اینترنتی درمان آنلاین از ابزار گوناگونی مانند اپلیکیشن‌ها برای فرستادن پیام، تماس ویدئویی، پیغام صوتی ضبط‌شده و پیغام صوتی استفاده می‌کنند.

مطالعات انجام شده ثابت کرده‌اند که کارآمدی درمان اینترنتی تا جایی پیشرفت کرده است که می‌تواند به عنوان مکمل یا جایگزین درمان حضوری استفاده شود. حتی افرادی هستند که اگرچه توانایی پرداخت هزینه‌های درمان حضوری را دارند، اما درمان اینترنتی را ترجیح می‌دهند.

مزایا و معایب مشاوره آنلاین

  درمان سنتی درمان آنلاین
موقعیت باید درمان‌گری را انتخاب کنید که در محدودۀ زندگی شما حضور داشته باشد. هیچ محدودیت جغرافیایی از نظر انتخاب درمان‌گر وجود ندارد.
دسترسی باید در مطب یا دفتر روان‌شناس/مشاور آنها را ملاقات کنید. می‌توانید با درمان‌گر خود در هر مکانی که احساس آرامش دارید مانند خانه، محل کار و… ارتباط برقرار کنید.
میزان در دسترس بودن با توجه به برنامۀ مشاور/روان‌شناس تعیین می‌شود؛ که معمولاً یک‌بار در هفته اتفاق می‌افتد. می‌توانید با درمان‌گر خود در هر زمان -به ویژه زمانی که نیاز دارید- و به هر میزان که می‌خواهید، در ارتباط باشید.
توانایی در پرداخت معمولاً بسیار هزینه‌بر است. به طرز قابل توجهی کم‌هزینه‌تر است.
قابل مشاهده بودن نیازمند رابطۀ رودررو است که می‌تواند برای برخی آزاردهنده باشد. فرد می‌تواند کاملاً ناشناس باشد و جلسات به صورت خصوصی صورت گیرد، به طوری که دیگران متوجه نشوند که شما تحت درمان هستید.
تأثیرگذاری تقریباً تأثیر یکسانی دارد، اما با توجه به اینکه تحت درمان قرار گرفتن و ماندن در این وضعیت می‌تواند تا حدودی بی‌ثبات باشد، رسیدن به درمان کامل دشوار است. مطالعات، تأثیرگذاری این درمان را تأیید کرده‌اند. همچنین این درمان به افراد این اجازه را می‌دهد تا بتوانند افکار خود را به صورت نوشتاری بیان کنند.

مشاوره و درمان آنلاین در بسیاری از کشورها مورد توجه فراوان قرار گرفته و وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های گوناگونی در این زمینه به وجود آمده که حضور درمان‌گران را برای مراجعین قابل دسترس کرده است. بر اساس آمار اعلام‌شده می‌توان گفت روزانه نزدیک به ۱۶ میلیون مکالمه از طریق وب‌سایت/اپلیکیشن‌هایی مانند۷cups of tea  انجام می‌شود که این خود نشان از عملکرد مثبت این نوع مشاوره دارد. در میان این دنیای متنوع، ما گزیده‌هایی از آنها را برای آشنایی بیشتر با مکانیزم کاری این شیوه در اختیار شما قرار می‌دهیم.

iPreveil

iPreveil وب‌سایتی است که به صورت آنلاین خدمات مشاوره‌ای تخصصی در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. نحوۀ کار در این وب‌سایت به این صورت است که در ابتدا توضیحاتی در مورد مکانیزم مشاورۀ آنلاین در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. در مرحلۀ بعد، از کاربر سؤالاتی در مورد احساسات و افکارش در دو هفتۀ گذشته پرسیده می‌شود، تا سایت بتواند به صورت خودکار پیشنهادات مناسبی را در مورد برنامه‌ای که کاربر می‌تواند استفاده کند و فرد متخصصی که با مشکل او در ارتباط باشد را در اختیار فرد قرار دهد.

علاوه بر درمان‌های تخصصی، در این وب‌سایت محیطی را ایجاد کرده‌اند که اشخاص می‌توانند با سایر افرادی که از این سیستم استفاده می‌کنند در ارتباط بوده و سؤالات خود را بپرسند.

فعالیت خلاقانه‌ای که این وب‌سایت برای کاربران خود در نظر گرفته این است که پس از اتمام درمان روان شناختی آنها از طریق مشاورۀ آنلاین، برای آنها هدیه‌ای در نظر گرفته و در اختیارشان قرار می‌دهد.

این وب‌سایت با پشتیبانی ارزنده‌ای که از کاربران خود دارد، روزانه با کاربران آنلاین فراوانی روبه‌رو می‌شود.

Prestoexpert

Prestoexpert از طریق معرفی کارشناسان خود نیز به مشاورۀ آنلاین می‌پردازد. در صفحۀ اول این وب‌سایت اسامی تمام کارشناسانی که با این وب سایت همکاری می‌کنند، به همراه آمار مرتبط با آنها (مانند قیمت هر دقیقه از مشاوره، تعداد کاربرانی که رزومۀ آنها را مشاهده کرده‌اند و…) وجود دارد و کاربران می‌توانند به راحتی با کارشناس دلخواه خود از طریق ایمیل یا گفت‌وگوی آنلاین ارتباط برقرار کنند.

Breakthrough

Breakthrough نیز وب‌سایتی است که از طریق آن، خدمات تخصصی روان شناختی ارائه می‌شود. مکانیزم کاری آن به این صورت است که در ابتدا شخص، روان شناس/مشاور مرتبط با مشکل خود را و با توجه به هزینۀ دریافتی او، انتخاب کرده، روز و ساعت مورد نظر را نیز انتخاب می‌کند. پس از دریافت تأییدیۀ درمان‌گر، جلسۀ مشاوره که حداقل ۱۵ دقیقه و حداکثر ۴۵ دقیقه است، شروع می‌شود.

در ایران نیز اخیراً وب‌سایت و اپلیکیشنی به راه انداخته شده که کاربران اینترنتی بسیاری را جذب خود کرده است. وب‌سایت/اپلیکیشن فول فکر فعالیتی جدید در حوزۀ روان ‌شناسی و مشاوره است که فرصت‌های بسیاری را در اختیار مشاوران و روان شناسان قرار داده تا بتوانند به صورت آنلاین با مراجین در ارتباط باشند.

 

2+

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

3 × چهار =