کنفرانس سار و نوآوری

این نوشتار سعی دارد به معرفی کنفرانس «سار» در ایران و حیطۀ فعالیت و موضوعات دربرگیرندۀ آن به عنوان یکی از پروژه‌های خلاقانه بپردازد.

نویسنده: منیره احیایی

تخمین زمان مطالعه: ۴ دقیقه


چکیده: خلاقیت و نوآوری، بخش مهمی از زندگی انسان امروزی است. تغییرات روزافزون جوامع، نیازهای پیچیده و متنوع، میل به پویایی و بقا و فاصله گرفتن از تکرار و رکود سبب می‌شود تا هر چه بیشتر به فرآیند نو شدن پرداخته شود. از طرفی شکوفایی و پیشرفت در امور مختلف یک جامعه، مرهون ایده‌های بدیع و خلاقانه است. بر طبق تعاریف، خلاقیت یک فعالیت ذهنی و عقلانی برای به وجود آمدن اندیشۀ جدید و بدیع است و نوآوری تبدیل خلاقیت و اندیشۀ نو به عمل یا نتیجه (سود) است. این نوشتار سعی دارد به معرفی کنفرانس «سار» در ایران و حیطۀ فعالیت و موضوعات دربرگیرندۀ آن به عنوان یکی از پروژه‌های خلاقانه بپردازد.


معرفی پروژۀ «سار»

موزۀ ملی علوم و فناوری، از ابتدای سال ۱۳۹۵ با هدف گسترش ایده‌های نوآورانه و تجربه‌های موفق و تأثیرگذار، ترویج علم در میان اقشار گوناگون جامعه، ایجاد شور و انگیزه برای یادگیری علم در نسل جوان کشور و تربیت دانشمندان آینده، اقدام به راه‌اندازی پروژۀ «سخنگاه اندیشه‌های راهبر» نموده است که به اختصار «سار» خوانده می‌شود. کنفرانسی که با شعار ایده‌هایی برای دنیای نو آغاز شده و در حال برگزاری است.

کنفرانس سار، به صورت فصلی برگزار می‌شود و به همین جهت با نام فصل برگزاری آنها «سار بهار»، «سار تابستان»، «سار پاییز» و «سار زمستان» نام‌گذاری می‌شوند. ایدۀ اصلی راه‌اندازی این کنفرانس، با الهام از کنفرانس‌های TED، برگزاری سخنرانی‌هایی است به عنوان بستری برای طرح ایده‌هایی که ارزش انتشار دارند. برگزارکنندگان این پروژه، سعی در بومی‌سازی این رویداد در کشور را دارند؛ تا همۀ افرادی که تجربه‌های زیستی جالبی داشته‌اند، بتوانند آنها را به صورت غیررسمی و تا حد امکان به طور عملی به اشتراک بگذارند. از این طریق و نیز با طرح پرسش‌هایی متنوع، این پروژه می‌تواند به افراد کمک کند تا با فرآیند شکل‌گیری ایده‌ها و پرورش آنها در مسیر مناسب آشنا شوند.

آنچه در پروژۀ «سار» می‌گذرد

موضوعات متنوع و گسترده‌ای در سخنرانی‌های «سار» ارائه می‌شوند که از جملۀ آنها می‌توان به علم و تکنولوژی، محیط‌زیست، بهداشت و سلامت، آموزش، کارآفرینی، هنر، طراحی، ورزش، سفر، میراث فرهنگی و علوم اجتماعی اشاره کرد.

در کنفرانس‌های فصلی سار، سخنرانی‌های کوتاهی (حداکثر ۱۸ دقیقه) با زبانی غیررسمی، ساده و غیرتخصصی توسط تعدادی از پژوهش‌گران، اساتید، متفکران، هنرمندان، مدیران و کارآفرینان موفق ارائه می‌شوند که اغلب روایت تجربه‌ای نوآورانه و موفق یا یک ایدۀ چالش‌برانگیز و تأثیرگذار هستند. نقطۀ اشتراک بیشتر سخنرانی‌ها، علم و فناوری است. موضوع برنامه‌ها و انتخاب سخنرانان این کنفرانس بر اساس ایدۀ قابل ملاحظه یا تجربه‌های موفق آنهاست که در اتاق فکری متشکل از فرهیختگان و نخبگان برجستۀ کشور مورد بررسی قرار می‌گیرند و برای هر فصل معرفی می‌شوند.

از آنجا که ایده‌های نو، نقطۀ اشتراک تمامی سخنرانی‌های سار است، این پروژه بستر مناسبی برای آشنایی با شرکت‌های دانش‌بنیان، نهادهای آموزشی و همچنین محصولات و رویدادهای علمی و فناورانه است. تمامی افراد جامعه به صورت کلی می‌توانند مخاطب سار باشند، اما جامعۀ هدف پروژۀ سار، فعالان دانشگاهی، علاقمندان به علم و فناوری، سرمایه‌گذاران علمی و کارآفرینان هستند.

از آغاز تا امروز

بر طبق برنامه‌ای که از سوی موزۀ ملی علوم و فناوری ایران منتشر شده، قرار است هر سال ۴ کنفرانس فصلی سار و ۲ کنفرانس ویژه با نام‌های «سار کار» با موضوع کارآفرینی و «سار سبز» با موضوع محیط‌زیست برگزار شوند. تاکنون، شش کنفرانس از ابتدای سال ۱۳۹۵ برگزار شده است.

اولین برنامه از کنفرانس سار در بهار سال ۱۳۹۵ با حضور چندین ایده‌پرداز برگزار شد. رادیو اینترنتی، راه‌اندازی شهر ریاضی، ادبیات علمی-تخیلی، تبدیل ایده‌های ذهنی به شرکت‌های بزرگ، سینمای علمی-تخیلی، موزه‌های علمی، تصویرسازی علمی و مدارس طبیعت، از جمله موضوعاتی بودند که ایده‌پردازان سار بهار به سخنرانی پیرامون آنها پرداختند.

آنچه حائز اهمیت است ذکر این موضوع است که سخنرانان سار تابستان ۱۳۹۶، به منظور استفاده از خرد جمعی و اصولی شدن فرآیند انتخاب، برای اولین بار با تشکیل اتاق فکری با عنوان «هیئت داوران کنفرانس سار» متشکل از سخنرانان کنفرانس‌های سار قبلی، انتخاب شدند.

شایان ذکر است هفتمین کنفرانس فصلی سار، روز جمعه ۲۴ آذر ماه امسال در خانۀ اندیشمندان علوم انسانی برگزار خواهد شد که علاقمندان می‌توانند برای شرکت در این کنفرانس به آدرس sar.inmost.ir مراجعه و ثبت‌نام نمایند. افرادی که امکان حضور در این مراسم را ندارند، برای استفاده از سخنرانی‌های سار می‌توانند به سامانۀ سار مراجعه کنند که فایل‌های صوتی سخنرانی‌ها در آن بارگذاری شده است.

 

0

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

سه × 4 =