دومین کارگاه آشنایی با گروه های بالینت برگزار شد


دومین کارگاه آشنايي با گروه هاي بالينت براي درمان‌گران، روان‌پرستاران و روان‌پزشکان، پزشکان، کاردرمان‌گران و مددکاران اجتماعی سه‌شنبه ۲۱ فروردین‌ماه، به همت دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي، مركز روان‌پزشكي و معاونت آموزشي بيمارستان رازی برگزار شد. این کارگاه با سخنرانی و تدریس پرفسور ري براون از اعضای انجمن بالینت بریتانیا برپا شد.


به گزارش بُردار؛ دومین کارگاه آشنايي با گروه هاي بالينت با هدف گروه‌درماني در ارتقاء سلامت روان در کارمندان مشغول به كار در مراكز اعصاب و روان كه در ارتباط مداوم با بيماران اعصاب و روان هستند، كاهش فرسودگي شغلي و افزايش رضايتمندي شغلي و بهبود رابطه درمانگران و بيماران برگزار شد.

منصوره کیان دهکردی، روان‌پزشك و فلوشيپ روان‌درماني و مسئول برگزاری این برنامه، دربارۀ گروه های بالینت می‌گوید: «پیدایش گروه های بالینت برای نخستین بار به ۱۹۷۰ و حضور دکتر بالینت در بریتانیا بازمی‌گردد که در ابتدا به عنوان سمیناری برای پزشکان عمومی بود و به مرور عنوان گروه های بالینت برای آن استفاده شد. دکتر بالینت برای کاهش فرسودگی شغلی پزشکان عمومی و افزایش رضایتمندی شغلی آنها، گروه‌های بالینت را تشکیل داد».

از منافع گروه های بالینت، می‌توان به در اختیار داشتن مکانی امن برای افراد اشاره کرد که می‌توانند در آن دربارۀ جنبه‌های میان‌فردی شغلی خود صحبت کنند. همچنین گروه های بالینت می‌توانند به تدریج به درکی عمیق‎تر از احساسات بیماران و نیز احساسات خود دست پیدا کنند.

در ایران، کارگاه های بالینت به منظور تجربۀ حضور در اين گروه‌ها و نیز تربيت درمان‌گراني تشکیل شده است كه بتوانند گروه هاي بالينت را در ايران نه تنها در بيمارستان‌ها كه در اقشار و حِرَف ديگر نظیر مدارس، ادارات و غیره اجرا کنند.

گفتنی است مهرماه ۹۶ نیز، کارگاه‌هایی برای آشنایی با گروه های بالینت در بیمارستان روان‌پزشکی روزبه توسط انجمن روان‌پزشکان ایران و دکتر معین، مدیر دپارتمان روان‌درمانی روزبه، با دعوت از پروفسور براون برگزار شد.

ری براون، با تجربۀ طولانی مدت رهبری در گروه‌های بالینت بریستول بریتانیا، معتقد است «فرهنگ گروه بالینت در ایران، متفاوت از چیزی است که در گروه‌های بریتانیا وجود دارد».

0

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

2 × سه =