علوم اجتماعی و اشتغال

PayScale یک شرکت آنلاین است که اطلاعات و آمارهای مربوط به حقوق، مزایا و دستمزدهای رشته‌های دانشگاهی را ارائه می‌دهد.

نویسنده: تمنا منصوری

تخمین زمان مطالعه: ۵ دقیقه


اگر دانشجوی پزشکی باشید کسی به دکتر شدنتان شک نمی‌کند، کسی از شما نمی‌پرسد چه‌کاره می‌شوید یا اگر مهندسی مکانیک یا برق و حتی عمران با گرایش آب خوانده باشید، همه می‌دانند شما به‌زودی یکی از همان افرادی می‌شوید که به جای اسم یا نام خانوادگی مهندس خطاب می‌شوند؛ اما وقتی علوم اجتماعی خوانده باشید اوضاع کمی فرق می‌کند؛ البته روند شغل‌یابی و وجهۀ شغلی در رشته‌های علوم اجتماعی میان ایران و جهان متفاوت است، گزارش شرکت PayScale را بخوانید.


اگر دانش‌آموخته یا دانشجوی علوم اجتماعی هستید احتمال بسیاری می‌رود که از شما بپرسند خب؟ یعنی چه‌کاره می‌شوید؟ دانشجویان علوم اجتماعی مانند دیگر تحصیل‌کنندگان کلان‌رشتۀ علوم انسانی در پاسخ این سؤال نمی‌توانند با نام یک شغل یا سمت، مخاطب را قانع کنند؛ باید چند خط توضیح دهند و از فرصت‌های شغلی پیش رویشان بگویند. این تنها دشواری محصلان یا فارغ‌التحصیلان علوم اجتماعی نیست؛ مهم‌تر از آن پیداکردن شغل و حرفۀ مناسب در این اقیانوس مشاغل است که کسب دستمزد در آن‌ها گاهی به‌مراتب دشوار از درس‌خواندن در این رشته‌هاست؛ البته نبود سنجش درست و موثق دربارۀ این موضوع در کشور، ما را به حساب‌های سرانگشتی و قضاوت بر مبنای دیده‌ها و شنیده‌ها دعوت می‌کند و اجرای تحقیقات میدانی و اسنادی دقیق در این زمینه به‌شدت احساس می‌شود.

اما وضعیت اشتغال در رشتۀ علوم اجتماعی در خارج از ایران هم به همین صورت است؟ دانشجویان این رشته بعد از فراغت از تحصیل به چه مشاغلی روی می‌آورند و چه درآمدی دارند؟ برای پاسخ به این سؤال خوب است نگاهی داشته باشیم به گزارش PayScale از وضعیت اشتغال و دستمزد در رشتۀ علوم اجتماعی.

PayScale یک شرکت آنلاین است که اطلاعات و آمارهای مربوط به حقوق، مزایا و دستمزدهای رشته‌های دانشگاهی را ارائه می‌دهد. نحوه کار این سرویس به این صورت است که هر کارمند می‌تواند پروفایل شغلی خود و اطلاعات حقوق و دستمزدش را آنجا ارائه کند؛ به این ترتیب امکان مقایسه با دیگران فراهم می‌شود. درآمد شرکت نیز از فروش این داده‌ها و خدمات اینترنتی به کارفرمایان به‌منظور مقرر کردن نرخ صحیح بازار برای استخدام، بهینه کاوی و بودجه‌بندی تأمین می‌شود. همچنین در تبلیغات خود، کارکنانی را هدف قرار داده است که از این سایت بازدید می‌کنند.

به رغم آنکه انتقادهایی مبنی بر ارائۀ اطلاعات گمراه‌کننده، به این سایت وارد شده است اما از آنجایی که این شرکت مبنای رتبه‌گذاری دانشگاه‌های آمریکا را بر چارچوب «بازگشت سرمایه» بنا کرده است، گزارش خوبی از وضعیت اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها به تصویر می‌کشد. برای مثال، بهترین مشاغل برای رشته‌های علوم اجتماعی بر اساس دستمزد بالقوۀ آن‌ها در سال ۲۰۱۶- ۲۰۱۷ به این ترتیب بوده است:

رتبه عنوان شغل رایج ترین رشته درصد کارمندان این رشته متوسط پرداختی
۱ مشاور مدیریت اقتصاد ۱۵ % ۱۴۲ هزار دلار
۲ سرپرست کارکنان علوم سیاسی ۱۰ % ۱۴۱ هزار دلار
۳ نایب‌رئیس ارشد، وام‌دهندۀ تجاری اقتصاد ۱۰% ۱۳۶ هزار دلار
۴ مشاور مدیر ارشد اقتصاد ۸ % ۱۳۴ هزار دلار
۵ مشاور سرمایه‌گذاری اقتصاد ۱۶% ۱۲۵ هزار دلار
۶ سرپرست تحلیل اقتصاد ۱۳ % ۱۲۳ هزار دلار
۷ مدیر تحلیل اقتصاد ۱۹ % ۱۱۶ هزار دلار
۸ مدیر اوراق بهادار اقتصاد ۱۳ % ۱۱۳ هزار دلار
۹ مدیر تولید، خدمات مالی اقتصاد ۱۶ % ۱۰۸ هزار دلار
۱۰ مدیر استراتژی اقتصاد ۱۴ % ۱۰۸ هزار دلار
۱۱ مشاور تحلیل اقتصاد ۹ % ۱۰۶ هزار دلار
۱۲ مدیر، بیمه گر اقتصاد ۱۷ % ۱۰۲ هزار دلار
۱۳ نایب‌رئیس ارشد، وام‌دهندۀ تجاری اقتصاد ۱۳ % ۱۰۱ هزار دلار
۱۴ برنامه‌ریز مالی اقتصاد ۱۵ % ۱۰۰ هزار دلار
۱۵ دستیار نایب‌رئیس، عملیات مالی اقتصاد ۱۷ % ۹۸ هزار دلار

آیا پرچم اقتصاد بالا است؟

این آمار تا اندازه‌ای گویای وضعیت شغلی رشته‌های زیرمجموعۀ علوم اجتماعی درجایی غیر از ایران است. در ایران معمولاً رشتۀ علوم اجتماعی و اقتصاد به‌رغم بهره‌مندی هر دو از یکدیگر، جدا می‌شوند و دستِ‌کم به لحاظ مکانی در دانشکده‌های جدا از هم تدریس می‌شوند، اما شاهد هستیم که در کشورهای دیگر نه‌تنها اقتصاد زیرمجموعۀ علوم اجتماعی محسوب می‌شود بلکه از میان رشته‌های علوم اجتماعی (اقتصاد، جغرافیا، جامعه‌شناسی، علوم سیاسی، مددکاری اجتماعی و…) این اقتصاد است که توانسته بیشترین شغل‌ها را به خود اختصاص دهد و ازقضا بالاترین دستمزدها نیز برای اقتصاددانان است. مهارت‌های تحلیل آماری لازمۀ دست‌یافتن به مشاغلی چون برنامه‌ریز مالی، مدیر تحلیل و مدیر استراتژی است. در این میان، عالمان سیاسی هم رهگذرانی برای رسیدن به شغل‌هایی مانند نایب‌رئیس امور دولتی، سرپرست امور دولتی و تحلیل‌گر ارشد هوش هستند، اما ظاهراً خبری از جامعه‌شناس‌ها یا مددکاران اجتماعی در ۱۵ رتبۀ برتر مشاغل علوم اجتماعی نیست.

جالب است بدانید که افراد مشهوری مانند رونالد ریگان، جرج دبلیو بوش و آرتور شوارتزنگز همگی دانش‌آموختۀ اقتصاد هستند.


http://www.payscale.com/college-salary-report/common-jobs-for-majors/social-sciences

 

5+

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

یک × 4 =